درد توسط انجمن بین المللی مطالعهی درد (1986)، به عنوان تجربه ای حسی یا هیجانی ناخوشایند در یک یا چند قسمت از بدن تعریف شده است. تجربه ی درد شامل ابعاد حسی و عاطفی است. بعد حسی درد بیانگر شدت و بعد عاطفی آن نشان دهندهی میزان ناخشنودی فرد از تجربهی درد است که معمولا تحت تاثیر باورها و هیجانات می‌باشد (هوفباور، راینویل، دونکان، بوشنل، 2001).

درد از نظر طول مدت، به درد حاد و مزمن تقسیم میشود. درد حاد معمولا نتیجهی بیماری یا آسیب است و کمتر از 3 ماه ادامه می‌یابد. درد مزمن نوعی درد است که بهبود آن بیشتر از زمان مورد انتظار طول میکشد. درد مزمن حداقل به مدت 3 ماه تداوم می‌یابد و می‌تواند با آسیب بافتی همراه باشد و در طول زمان عود کند (ترک و اوکیفوجی، 2002).

تعامل عوامل مختلف، منجر به تشدید بیماری و در نتیجه مزمن شدن درد می‌گردد. درد مزمن بر زندگی و کارکرد فرد اثر می‌گذارد (کوی، ماتسوشیما، اسو، ماسودا، ماکیتا، 2009). این نوع درد تا حد زیادی بر عملکرد روزانه و حرفه‌ای شخص اثر منفی می‌گذارد و علاوه بر درمان‌های پزشکی نیازمند مداخلات روانشناختی نیز می‌باشد (نیکلاس، مولی، تونکین، بیستون، 2003). رفتارهای اجتنابی درد نیز اگرچه در کوتاه‌مدت ممکن است پریشانی مربوط به محرک آزارنده را کاهش دهند اما اگر ادامه پیدا کنند، پاسخی ناسازگارانه میشوند که منجر به افزایش ترس، محدود شدن فعالیت‌ها، پیامدهای فیزیکی و روانی دیگر می‌گردند و چرخه معیوبی را ایجاد میکنند که در ناتوانی و استمرار درد نقش دارند (کاسی، گرینبرگ، نیکاسیو، هارپین، هوبارد، 2008).

هنگامی که درد مزمن میشود، اختلال کارکردی، پریشانی عاطفی، اتکای بیش از حد بر داروهای ضد درد و تخریب روابط بین فردی، معمولا تجربه میشوند. البته در کنار پیامدهای منفی درد در زندگی فرد، می‌توان به تاثیرات درد مزمن در چارچوب روابط خانوادگی و تجربه خانواده از درد اشاره کرد که اغلب با تجربه بیمار بسیار متفاوت است. درد مزمن، تقریبا بر همه ابعاد زندگی خانوادگی تاثیر می‌گذارد به طوری که بیمار مبتلا به درد مزمن، اغلب از نظر فیزیکی و هیجانی به دیگران وابسته می‌شود و این امر منجر به تغییراتی در پویایی‌ نقش‌ها می‌گردد و اعضای خانواده معمولا می‌بایست مسئولیت خانگی مضاعفی را بر عهده گیرند (لواندوسکی، موریس، دراکر، ریسکو، 2007).

آنچه افراد مبتلا به دردهای مزمن باید بدانند:
چرا با و جود معالجات مستمر هنوز از درد رنج می برم؟
 وقتی درد داریم در بدن ما چه می گذرد؟
 چرا درد مزمن می شود؟
 تغییراتی که درد مزمن در ذهن و بدن ما ایجاد می کند، چیست؟
 باورهای درست و غلط درباره ی دردهای مزمن
 مدیریت و درمان درد

کارشناسان و متخصصان بخش آموزش کلینیک تخصصی روانشناسی کیهان کارگاه آموزشی را با هدف آشنایی افراد مبتلا به درد مزمن با چگونگی مقابله، کنترل و مدیریت درد تحت عنوان چرا باوجود معالجات مستمر از درد رنج می برم، برگزار می نمایند

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 88533497 تماس حاصل نمایید

ثبت نام

نام شما (الزامی)

ایمیل شما (الزامی)

تلفن تماس شما (الزامی)

 

2 دیدگاه در “درمان رفتاری شناختی دردهای مزمن

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.