نقش والدین در شکل دهی متعادل و پایدار" هویت جنسی" فرزندان، یکی از مهم ترین، دشوارترین و در عین حال ظریف ترین امور تربیتی است که سهم بزرگی در آینده کودکان یعنی زمانی که خود در نقش پدر و یا مادر ظاهر می شوند دارد.
اگر والدین به سوالات و کنجکاوی های جنسی کودکان واکنش های مناسب، طبیعی و متناسب با ظرفیت و ادراک شناختی آنها به دور از مخفی کاری و سرکوب داشته باشند، خطر منحرف شدن ذهن کودکان نسبت به مسائل جنسی، کاهش می یابد چرا که کنجکاوی کودک در ابتدا صرفا جنبه آشنایی با این مسائل را دارد، اما وقتی برخورد والدین با سرکوب و ممنوعیت همراه میشود، ممکن است که این کنجکاوی معمولی، جنبه جنسی پیدا کرده و نهایتا زمینه های انحراف اخلاقی را در آنها به دنبال داشته باشد. بنابراین، به جای مقابله و سرکوب، باید روش هدایت و تعالی انرژی جنسی را در پیش گرفت.
آشنایی والدین با مراحل رشد جنسی کودکان و نوجوانان، و چگونگی برخورد مناسب و سازنده با نیاز ها و ویژگی های روان شناختی و زیست شناختی این گروه سنی می تواند سلامت جنسی آنها را در مراحل بعدی زندگی تامین کند. آموزش های زودرس، شتاب زده و ناشیانه مسائل جنسی به کودکان، همان اندازه آسیب زا خواهد بود که اگر این آموزش ها با تاخیر، پنهان سازی و یا نادیده گرفتن همراه باشد.

آنچه والدین باید درباره تربیت جنسی فرزندان دختر یا پسر خود بدانند :
ضرورت تربیت جنسی کودکان و نوجوانان
روند رشد جنسی و بلوغ کودکان و نوجوانان
علل بروز برخی رفتارهای جنسی در کودکان و نوجوانان
نحوه برخورد صحیح با تغییرات خلقی کودکان و نوجوانان
نحوه برخورد صحیح با تغییرات جسمی و جنسی کودکان و نوجوانان
نکات اساسی تربیت جنسی در دوره های تحصیلی مختلف
(از قبل از دبستان تا سال های آخر دبیرستان)

کارشناسان و متخصصان بخش آموزش کلینیک تخصصی روانشناسی کیهان کارگاه های آموزشی را با هدف آموزش و آشنایی خانواده ها با نحوه برخورد صحیح با رفتارهای جنسی کودکان و نوجوانان تحت عنوان تربیت جنسی ویژه والدین برگزار می نمایند.
برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 88533497 تماس حاصل نمایید.

ثبت نام

نام شما (الزامی)

ایمیل شما (الزامی)

تلفن تماس شما (الزامی)

 

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.