آغاز عادت ماهانه در زندگی دخترهای جوان، حادثه ای مهم و نشانه ی ورود آن ها به دوران زنانگی است. اگر والدین موضوع عادت ماهانه را به موقع و به طور مکرر با دختر خود مطرح کنند و به همه ی سؤالات او در این باره پاسخ بدهند و ترس های مکرر او را از آن برطرف کنند، دخترشان با آسودگی با این کارکرد بدن خود رو به رو خواهد شد.

اگر دخترتان هشت یا نه ساله شده است و هنوز در این باره با او صحبت نکرده اید، سعی کنید از یک موقعیت آموزشی برای مرور مفاهیم اولیه ی تولید مثل استفاده کنید. مفهوم و منظور از موقعیت های مناسب آموزش را مباحث قبلی مطرح کرده ایم. شما می توانید با یک توضیح ساده درباره ی عادت ماهانه شروع کنید و مثلاً بگویید:

• ” زن ها ممکن است بخواهند بچه دار بشوند. بدن با عادت ماهانه یا پریود شدن برای حاملگی های احتمالی تمرین می کند”

• “همه ی دخترها در دوران بلوغ خود عادت ماهانه می شوند”

• ” عادت ماهانه بخشی کاملاً طبیعی و به هنجار از بلوغ و بزرگ شدن است”

با در نظر گرفتن واکنش اولیه ی فرزندتان و راحتی خودتان، شاید بخواهید اطلاعات بیشتری هم به او بدهید. اگر شما به عنوان پدر و مادر نسبت به طرح مسئله عادت ماهانه راحت نیستید، سعی کنید پیشاپیش درباره ی آن مطالعه کنید و روش های مختلف برخورد با موضوع را با والدین دیگری که فرزندی هم سن و سال فرزند شما دارند مرور کنید. می توانید کتاب های مناسب سن فرزندتان را نیز در اختیار او بگذارید.

چه چیز و در چه زمان

عادت ماهانه برای دخترها علامت مشخصه ی بلوغ است. نخستین عادت یا دوره ی ماهانه، می تواند از نه تا شانزده سالگی آغاز شود. (( پریود شدن )) عبارت دیگری برای عادت ماهانه است و آن را به این دلیل با این واژه می نامند که در پریود یا دوره هایی با فاصله های زمانی مشخص اتفاق می افتد.

بیشتر دختر ها وقتی برای اولین بار با آن ها درباره ی دوره ی عادت ماهانه صحبت می کنید، تا حدودی از خود ناراحتی نشان می دهند یا در فکر فرو می روند. پس اطلاعات خود را حتماً با حالتی مثبت و حمایت آمیز در اختیار آن ها قرار بدهید و به آن ها تفهیم کنید که عادت ماهانه بخشی از کارکرد داخلی بدن یک زن است. نخستین رویارویی دختران با موضوع عادت ماهانه می تواند بر دیدگاهی که در آینده نسبت به خود پیدا می کنند، تأثیری ماندگار بگذارد.

آغاز عادت ماهانه در دخترهای مختلف تفاوت زیادی دارد. هیچ کس نمی تواند زمان دقیق شروع دوره های ماهانه ی دخترها را پیش بینی کند. عادت ماهانه را غده ای به نام هیپوفیز که در مغز قرار دارد تنطیم می کند. این غده ساعتی درونی است که آغاز بلوغ را در بدن هر شخص و در موقع مناسب به او گوشزد می کند.

عادت ماهانه، پرسش رایج تمام دختران

– آیا پریود شدن دردناک است

– بیشتر دخترها در دفعات آغازین عادت ماهانه ی خود، چندان احساس ناراحتی نمی کنند که شاید علت آن، آغاز نشدن تخمک گذاری باشد. بعدها که تخمک گذاری انجام می شود، گاهی پریود همراه با کمی درد و ناراحتی همراه می شود. برای کاهش درد حاصل از انقباضات رحم می توان از راه های زیر استفاده کرد:

• ورزش ملایم شما را سرحال می کند و بخشی از گرفتگی را برطرف می کند.

• استفاده از دوش یا کیسه ی آب گرم می تواند ماهیچه های شما را آرامش بخشد.

• مصرف بعضی از داروها مانند ایبوپروفن و آسپیرین می تواند در کاهش درد مؤثر باشد.

• با بدن خود مهربان باشید و فراموش نکنید که پریود شدن نشانه این است که بدن شما صحیح و سالم است و سرگرم انجام کاری است که باید بدان عمل کند.

• چنانچه هیچ کدام از روش های زیر مؤثر نبود می توان از پزشک کمک گرفت.

– عادت ماهانه چه موقع قطع می شود؟

دوره ی ماهانه تا وقتی که در تخمدان ها تخمک وجود دارد، ادامه می یابد. اما بعد از تمام شدن تخمک ها، و هم زمان با تغییرات هورمونی در بدن زن، دوره های ماهانه قطع می شود. این اتفاق که در اغلب زنان چهل و پنج تا پنجاه و پنج سالگی رخ می دهد، دوره ی یائسگی نام دارد. هنگام حاملگی نیز دوره های ماهانه قطع می شود زیرا حفظ پوشش رحم برای تغذیه جنین لازم است.

– دخترمان از چه سنی باید آزمایش پاپ اسمیر بدهد؟

اگر دختری تا قبل از سن 18 سالگی فعالیت جنسی نداشته باشد، معمولاً نیازی به پاپ اسمیر نیست، اما تا یک سال پس از آغاز روابط جنسی، حتماً باید این آزمایش صورت گیرد. این آزمایش راهی برای تشخیص سرطان دهانه ی رحم است که توسط متخصص زنان و زایمان انجام می شود.

نعوذ و احتلام

برخلاف دخترها که هنگام تولد تمام سلول های تخمک خود را دارا هستند، پسرها با سلول های اسپرم متولد نمی شوند. در هنگام بلوغ، هورمون های متعددی- از جمله تستوسترون- بر بدن پسر تأثیر می گذارند تا اسپرم به وجود بیاید. در بدن پسرها مایعات دیگری نیز تولید می شود که با اسپرم مخلوط می شود. مخلوط اسپرم و این مایعات را منی می نامند.

نعوذ

در جنین درون رحم مادر، و همچنین در بچه ها و پسرهای جوان، نعوذ اتفاق می افتد.نعوذ بر اثر پرخون شدن آلت ایجاد می شود و در آن هنگام، آلت سفت می شود و حالتی ایستاده پیدا می کند.

پسرها همیشه بر داشتن یا نداشتن نعوذ کنترل ندارند و این حالت در مراحل آغازین بلوغ به صورت خود به خود رخ می دهد. نعوذ همیشه بر اثر افکار جنسی به وجود نمی آید و می تواند در هر زمان و تحت شرایط متفاوتی رخ دهد. غیر قابل پیش بینی بودن نعوذ برای پسرها سخت ترین و شرم آورترین جنبه ی بلوغ است.

بسیاری از پسرها راهی برای برخورد با نعوذ غیرقابل پیش بینی پیدا می کنند. مثلاً بعضی از جایی که نشسته اند بلند نمی شوند، بعضی یک پا را روی پای دیگر می اندازند یا برمی دارند و بعضی با حالتی عادی جلوی خود نگه می دارند.

نعوذ به سرعت برطرف می شود و معمولاً بیش از یک یا دو دقیقه طول نمی کشد. برای پایان نعوذ انزال ضروری نیست اما گاهی نیز در اثر وجود محرک هایی انزال صورت می گیرد.

احتلام

وقتی بدن پسر شروع به تولید اسپرم می کند، او نخستین احتلام شبانه ی خود را تجربه می کند. این انزال به صورت غیر ارادی و در خواب ( یا هنگام چرت زدن) رخ می دهد و لزوماً با افکار جنسی همراه نیست. بیشتر پسرها محتلم می شوند و این امری کاملاً طبیعی است.

اگر پسرها برای چنین حالتی آمادگی نداشته باشند ممکن است از تجربه کردن احتلام دچار سردرگمی شوند. رایج ترین برداشت نادرست پسرها از این پدیده این است که جای خود را خیس کرده اند، یا حتی بدتر از آن، بدنشان مشکلی جدی پیدا کرده است.

والدین باید اطمینان حاصل کنند که منبع اطلاعات فرزندانشان دقیق است و بر اساس قصه های همسالان پایه گذاری نشده است. گیج شدن پسرها در مورد این تغییرات بدنی، امری طبیعی است و چنانچه والدین شرایطی را فراهم سازند که فرزندشان بتواند با آن ها صحبت کند، به او کتاب هایی بدهند که در خلوت خود بخواند و به گونه او را مطمئن کنند که بتواند نسبت به بدن خود احساس راحتی کند، دیگر از این تغییرات نخواهد ترسید.

وقتی انزال در پسری رخ می دهد، چه به صورت غیرارادی هنگام احتلام و چه در نتیجه ی خودارضایی، او دیگر بالقوه باردار شده و می تواند هنگام آمیزش جنسی، صاحب فرزند شود، پس باید اطمینان حاصل کنید که پسرتان از این موضوع آگاه است.

رعایت چند نکته مفید می تواند در این حوزه ها به شما کمک کند:

• می توانید با استفاده از موقعیت های آموزشی مناسب مسئله عادت ماهانه را برای دخترتان توضیح دهید. سپس با توجه به واکنش او تصمیم بگیرید که موضوع را تا چه حد باز کنید.

• سعی کنید با استفاده از پیشنهادات عنوان شده و راه های مناسب دیگر، عادت ماهانه فرزندتان را به شکلی مدیریت کنید که برای او هیچ نوع بار منفی نداشته باشد.

• با کسب اطلاعات به روز و صحیح سعی کنید پرسش های فرزندانتان درباره ی این تغییرات را به خوبی پاسخ دهید.

• با آمادگی دادن به فرزندانتان درباره ی تغییرات حاصل از بلوغ، تأثیر شوک اولیه ی ناشی از آن ها را کاهش دهید.

منبع

کتاب کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان اثر دکتر کریستال دفریتاس

تهیه و تنظیم: شقایق گرندلر

کارشناس ارشد مشاوره خانواده- مشاور تحصیلی کلینیک تخصصی روان شناسی کیهان

آموزش تربیت جنسی اصولی برای والدین کودکان و نوجوانان بخش چهارم: عادت ماهانه، نعوذ و احتلام

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.