عصر جدید را عصر انفجار اطلاعات نامیده اند اما آیا این انفجار لزوماً در بردارنده‌ی انرژی مثبت و پیامدهایی سازنده برای رشد و پیشرفت انسان‌ها است یا می‌توان خطرات و مضراتی هم برای آن در نظر گرفت؟

در این قرن اطلاعات، دانش و آگاهی معادل توانایی انسان و بزرگ‌ترین سرمایه سازگاری او با دنیای مدرن است. اینترنت به عنوان یک پدیده جهان شمول، فرصتی فراهم می‌کند تا افراد بتوانند تمام اطلاعات و خدمات مورد نیاز خود را در هر زمانی که بخواهند دریافت کنند. بخش قابل توجهی از زندگی جوانان امروز را ارتباط با اینترنت و دنیای مجازی تشکیل می‌دهد. این ارتباط می‌تواند به یادگیری، تعامل با فرهنگ‌های مختلف، پردازش اطلاعات گوناگون و به کارگیری جدیدترین اطلاعات در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی افراد منجر شود. با این حال، همواره در کنار این مزایا، خطرهایی پنهان نیز در کمین است. خطرهایی که آسیب زاترین فضاهای فرهنگی و تربیتی را نیز در درون خود دارد و می‌تواند مسیر فکری و زندگی آینده نوجوانان و جوانان را تحت تأثیر خود قرار دهد. استفاده نادرست از اینترنت می‌تواند منجر به چاقی، مشکلات بینایی، احساس تنهایی، گوشه‌گیری، پرخاشگری، دریافت اطلاعات غلط، از بین رفتن ارزش‌ها، افسردگی، ابراز نادرست هیجانات، بدخلقی، افت تحصیلی، کاهش ارتباط مؤثر با دیگران و سرانجام کاهش سلامت روانی افراد گردد. علاوه بر این، اینترنت در یادگیری مهارت های اجتماعی اختلال ایجاد می‌کند، مانع پرورش خلاقیت می‌شود، مدیریت هیجانات منفی را با مشکل مواجه می‌کند و بقدری نوجوانان و جوانان را درگیر می‌کند که تاب‌آوری و سازگاری آنان در برابر مشکلات زندگی روزمره را کاهش می‌دهد.

بنابراین همانطور که گفته شد اینترنت شمشیر دو لبه است. یعنی هم فرصت است هم تهدید؛ هم سازنده است هم مخرب؛ هم توسعه دهنده ذهن است و هم اسیر کننده آن. مفید یا مضر بودن اینترنت و شبکه های اجتماعی به ظرفیت فکری افراد و قدرت تصمیم‌گیری و مدیریتی کسانی بستگی دارد که اطلاعات دریافتی را سازماندهی و پردازش می‌کنند. اینجاست که فرهنگ استفاده از اینترنت، موبایل و شبکه‌های اجتماعی اهمیت پیدا می کند و نقش خانواده و مدیریت تربیتی و نظارتی والدین پر رنگ می‌شود. این هرگز به معنای محدودیت نیست بلکه به معنای مصونیت بخشی و تجهیز کودکان و نوجوانان به کنترل درونی، رهبری و خودگردانی در چگونگی استفاده از اینترنت است.

توصیه می شود در ارتباط با خانواده خود به موارد زیر توجه کنید:

• در استفاده از اینترنت مزایا و معایب مختلفی وجود دارد

• استفاده نادرست از اینترنت می‌تواند منجر به چاقی، مشکلات بینایی، احساس تنهایی، گوشه‌گیری، پرخاشگری و سرانجام کاهش سلامت روانی افراد گردد.

• مفید یا مضر بودن اینترنت و شبکه های اجتماعی به ظرفیت فکری افراد و قدرت تصمیم‌گیری و مدیریتی آن ها بستگی دارد

• لازم است فرهنگ سازی های پایه ای برای تقویت استفاده بهینه از اینترنت و شبکه های اجتماعی انجام شود

واژگان کلیدی: اینترنت، شبکه های اجتماعی، اطلاعات، سلامت روان، مهارت های اجتماعی، مدیریت و تصمیم گیری، مزایا و معیب اینترنت

گردآوری و تألیف: نسرین اسماعیلیان، دانشجوی دکتری روان نشاسی بالینی

 روان درمانگر کودک و نوجوان،

 روان درمانگر زوجین و خانواده های در آستانه طلاق

 متخصص ذهن آگاهی

استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.