عملا همه می دانند که نگرانی و تشویش یعنی چه، وحشت کردن و ترسیدن چه معنایی دارد. اغلب اوقات اضطراب، صرفا یک اختلال و گرفتاری است. اما در مواقعی می تواند شما را فلج کند و عملکردتان را دچار اختلال نماید. اما باید بدانید که روش های فراوانی برای تغییر احساساتتان وجود دارد.

روش های درمانی قدرتمند بدون مصرف دارو برای از میان برداشتن افسردگی و انواع ناراحتی های اضطرابی مانند نگرانی مزمن، کم رویی، اضطراب صحبت در برابر جمع، اضطراب شرکت در امتحانات و حملات وحشت زدگی، نمود خارجی پیدا کرده اند. هدف از روش های جدید کاستن از میزان ناراحتی یا تخفیف آن نیست، بلکه بهبود کامل بیماری مدنظر است.

اضطراب به انواع و اقسام مختلف تظاهر می یابد.

ببینید آیا هیچ کدام از موارد زیر مشمول حال شما می شود؟

• نگرانی مزمن: پیوسته نگران خانواده، سلامتی، حرفه و امور مالی خود هستید. مدام دلتان شور می زند. احساس می کنید حادثه بدی

می خواهد اتفاق بیفتد، اما نمی توانید دقیقا بگویید این حادثه بد از چه خصوصیاتی برخوردار است.

• ترس ها و فوبی ها: ممکن است از سوزن، خون، قرار گرفتن در ارتفاعات، سوار شدن در آسانسور، استفاده از پله برقی، رانندگی، مسافرت با هواپیما، دریا، عنکبوت، مار، سگ، طوفان، پل ها و یا از گیر کردن در مکان های بسته بترسید.

• اضطراب عملکرد: ممکن است هر وقت لازم است در امتحانی شرکت کنید، روی صحنه ایفای نقش کنید و یا در یک مسابقه ورزشی شرکت نمائید، به شدت بترسید و در نتیجه به هدف مطلوب خود نرسید.

• اضطراب صحبت در برابر جمع: هرگاه باید در برابر جمع سخنرانی کنید، به شدت دچار استرس می شوید و مثلا به خود می گویید: “گرفتار لرزه خواهم شد و همه متوجه می شوند که چقدر عصبی هستم، ذهنم کار نخواهد کرد، همه مسخره ام خواهند کرد، همه مرا به دیده حقارت نگاه خواهند کرد و متوجه خواهند شد که من دچار آشفتگی شدید شده ام”.

• خجالت و کم رویی: وقتی در جمع قرار می گیرید احساس عصبانیت و کم رویی می کنید. با خود می گویید: “همه روحیه شادابی دارند، همه در آرامش به سر می برند، اما من حرف جالبی ندارم که بزنم، همه متوجه خواهند شد که من چقدر خجالت می کشم”.

• حملات وحشت: ناگهان وحشت زده می شوید، نمی دانید چه اتفاقی افتاده که در این حال و روز قرار گرفته اید. در جریان هر حمله احساس می کنید که سرتان گیج می رود، قلبتان به شدت می تپد، انگشتانتان می لرزند و قرارشان را از دست می دهند، احساس می کنید که دارید بی هوش می شوید، احساس می کنید که دارید جانتان را از دست می دهید.

• آگورافوبیا (هراس از مکان های باز): می ترسید از خانتان فاصله بگیرید زیرا نگرانید که اتفاق وحشتناکی بیفتد. شاید باز هم گرفتار حمله وحشت شوید، اگر کسی نباشد که به شما کمک کند چه اتفاقی میفتد؟ ممکن است از مکان های باز، پل ها، جمعیت ها، ایستادن در صف صندوق فروشگاه ها و یا از سوار شدن در وسایل حمل و نقل بترسید.

• وسواس: فکرهایی به سرتان می زند که به راحتی از آن خارج نمی شود. برای کنترل هراس خود اقدامات خرافی می کنید. مثلا ممکن است از میکروب بترسید. ممکن است احساس کنید که همواره می خواهید دستانتان را بشورید. ممکن است در حالی به رختخواب رفته اید، بارها و بارها از آن بیرون بیایید، به سراغ اجاق گاز بروید تا مطمئن شوید که آن را خاموش کرده اید.

• اختلال استرس پس ضربه ای: به یاد حوادث ناراحت کننده ماه ها و سال های قبل می افتید و به شدت نگران می شوید. این حادثه می تواند یک قتل، تجاوز جنسی، شکنجه یا چیزهای دیگر باشد.

• نگرانی درباره وضع ظاهر: احساس می کنید که وضع ظاهر شما با یک مشکل جدی روبه روست. و این در حالی است که دوستان و بستگان شما اطمینان می دهند که هیچ اشکالی ندارید. ممکن است فکر کنید که بینی زشتی دارید و یا بدنتان به شکلی که باید باشد نیست. ممکن است مدت ها جلوی آینه بایستید و بخواهید عیب و نقصی را که در خود می بینید، برطرف سازید.

• نگرانی درباره سلامتی خود (خودبیمارپنداری): مرتب از یک پزشک به سراغ پزشک دیگر می روید از درد، ناراحتی، خستگی، احساس سرگیجه، یا ناراحتی شکایت می کنید. با این حال پزشک پیوسته به شما اطمینان می دهد که مشکلی ندارید و نباید نگران باشید. چند روزی خیالتان راحت است اما دیری نمی گذرد که دوباره از سلامتی خویش نامطمئن می شوید.

اگر گرفتار هر یک از این مشکلات هستید، چقدر برایتان مهم است و ارزش دارد که راهی برای غلبه بر این مشکلات پیدا کنید؟ تصور کنید فردا قرار است سخنرانی مهمی داشته باشید یا در امتحانی شرکت کنید، با این حال می توانید بدون کمترین دلشوره امشب را به رختخواب بروید. اگر با خجالت و کمرویی روبه رو هستید چقدر برایتان مهم است و ارزش دارد که بتوانید به راحتی با دیگران معاشرت کنید، بجوشید و حرف بزنید؟ و اگر از هراس های روانی (فوبی ها)، حملات وحشت یا وسواس رنج می برید، چقدر برایتان ارزشمند است که راه هایی برای غلبه بر این مشکلات پیدا کنید. ممکن است این هدف ها به نظر غیر ممکن برسند، به خصوص اگر سال ها باشد که از اضطراب و افسردگی رنج ببرید. اما تردیدی وجود ندارد که

می توانید از طریق روان درمانی و حتی بدون استفاده از دارو بر این مشکلات غلبه کنید. در باره علل شکل گیری این مشکلات و راهکارهای درمان آنها رویکردهای علمی مختلفی در چهارچوب روان درمانی وجود دارد که از جمله مهمترین آنها روش درمانی برگرفته از رویکرد شناختی-رفتاری است که در نوشتارهای بعدی به آن پرداخته خواهد شد.

وازگان کلیدی: اضطراب، انواع اضطراب، نگرانی مزمن ترس ها و فوبی ها، اضطراب عملکرد، اضطراب صحبت در برابر جمع،خجالت و کم رویی، حملات وحشت، آگورافوبیا (هراس از مکان های باز)، وسواس، اختلال استرس پس ضربه ای، نگرانی درباره وضع ظاهر، نگرانی درباره سلامتی خود (خودبیمارپنداری)

گردآوری و تألیف: قیصر ملکی- دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی

 درمانگر مشکلات فردی (افسردگی، اضطراب، وسواس)

 درمانگر مشکلات جسمانی شکل

 مهارت های زندگی(اعتماد به نفس، جرآتمندی، تصمیم گیری)

مرکز خدمات روان شناسی و مشاوره کیهان

اضطراب، انواع و علائم آن

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.