ترس از تاریکی، هیولا در گنجه، و یا به سادگی اضطراب در مورد رفتن به رختخواب ، همه این‌ها در کودکان در برخی از دوران ها نسبتا رایج است. چگونه می توانیم، به عنوان پدر و مادر در مدیریت کاهش ترس کودکانمان مؤثر باشیم و با اطمینان دادن به فرزندانمان کمک کنیم به رختخواب بروند و با ترس کمتری همانجا بخوابند.

در اینجا چند راهنمایی برای کمک به کودک خود برای غلبه بر ترس شب ارائه می‌کنیم

• ترس فرزند شما از چیست؟ اول با شناسایی ترس شروع میکنیم با پرسیدن سؤالات باز از کودک به او کمک میکنیم تا آنچه باعث ترس او در رختخواب می‌شود را بگوید

توجه داشته باشید نباید ترس های کودک برای شما جنبه سرگرمی داشته باشد هرچند خنده‌دار و بی‌اهمیت به نظر برسد چون برای فرزند شما این ترس بسیار واقعی است.

• اعتقاد کودکتان به موجودات تخیلی را پشتیبانی نکنید. حتی وقتی که کودک بیان می‌کند موجود خیالی شما را می‌کشد تأیید شما برای فرزندتان مبنی بر این‌که آن موجود خیالی وجود دارد و شما در مقابل آن از او حمایت می‌کنید به جای خواب راحت منجر به تأخیر در خوابیدن کودکتان می‌شود

• به فرزندتان اطمینان دهید که همه جا امن است. اگر کودک در زمان جدایی از شما و در رختخواب خودش اوقات سختی را داشته است به او اطمینان دهید که همه چیز امن است و او را در تخت خودش بغل کنید ولی با خود به تخت خود نبرید با ملایمت ولی مصمم به کودک بگویید که باید در رختخواب خود بماند. و اگر بعد از مدتی در میانه شب دوباره شما را صدا زد و باز هم در مورد ترس‌هایش سؤال پرسید باز هم به او اطمینان دهید که همه چیز خوب است و او در امان است و هیچ چیزی او را اذیت نخواهد کرد و می‌تواند تمام شب را با خیال راحت در رختخواب خود بخوابد گفتن این جملات به کودک باعث می‌‌شود که به بستر خود به عنوان مکانی ایمن برای خواب اعتماد پیدا کند و او را از خارج شدن از اتاق خوابش برای خواب باز می‌دارد. توصیه می‌شود در اتاق خواب فرزندتان نمانید مگر اینکه به شدت ترسیده باشد در این حالت نیز در اتاق خودش مدتی را کنار او بمانید ولی او را به اتاق خواب خودتان نبرید و به کودک خود قول دهید زود به زود او را چک می‌کنید و به اتاق او سر می‌زنید اول هر 5-2 دقیقه، سپس هر 10 دقیقه و پس از آن هر 15 دقیقه این کار را تا زمانی که کودک بخوابد انجام دهید.این کار به کودک شما اطمینان می‌دهد که شما مدام او را بررسی می‌کنید و او تنها نیست.

• در طول روز در زمینه ایجاد اعتمادبنفس و مهارت‌های مقابله با کودکتان کار کنید. مثلا به کودک خود کمک کنید تا در مورد ترسهایش با شما حرف بزند و در این حالت شما می‌توانید راهکارهایی را به فرزندتان ارائه دهید که شب با ترس کمتری بخوابد به عنوان مثال می‌توانید محرک‌های محیطی را که در شب موجب ترس او می‌شود از محیط اتاق او حذ ف کنید.

اتاق خواب کودکتان را 60-30 دقیقه قبل از خواب روشن، شاد و جذاب نگه دارید. فرزندتان را از تماشای فیلم‌های ترسناک، شنیدن داستان‌های خواب ترسناک، موسیقی ترسناک و یا هر محرکی که می‌تواند برای کودک ناراحت کننده باشد باز دارید.

• از چراغ خواب و اشیای ایمن کمک بگیرید. برای تامین آسایش و احساس امنیت بیشتر خوب است به کودک اجازه دهید که اسباب‌بازی‌های ایمن مورد علاقه‌اش و یا پتوی نرم مورد علاقه‌اش را در طول شب در رختخوابش داشته باشد. اگر فرزند شما تمایل دارد چراغ روشن کند چراغ خواب را روی تاریکترین تنظیمات آن قرار دهید و یا برای او یک نور شب ایجاد کنید مثلا در اتاق خواب را باز بگذارید و نوری را که برای کودک جهت راه رفتن قابل قبول باشد برای او فراهم کنید.

برنامه‌های تقویت و یا پاداش مثبت را فراموش نکنید. این برنامه می‌تواند شامل دادن اسباب‌بازی‌های کوچک و یا دیگر جوایز ویژه که برای کودک جذاب بوده و مورد علاقه اوست باشد. همچنین می‌توانید از دادن برچسب و کسب امتیازات لازم بوسیله کودک هم استفاده کنید استفاده از عبارات مثبت از جمله شما در حال انجام دادن یک کار بزرگ ماندن در رختخواب هستید را فراموش نکنید که به کودک اجازه می‌دهد تا در مورد هر ترسی در طول روز با شما بحث کند

گردآوری و تألیف:

مرضیه اسماعیلیان، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

منبع :

clevelandclinic.org

واژگان کلیدی: ترس، ترس از تاریکی، مقابله با ترس، راهکارهای مقابله با ترس، اعتماد به نفس و مهارت های مقابله

به ما بپیوندید:

وب سایت: www.kayhanclinic.com

اینستاگرام: @kayhanclinic

ترس از تاریکی و راهکارهای مقابله با آن

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.