آیا میدانید:

نخوردن صبحانه با موارد زیر مرتبط است: تمرکز و حافظه ضعیف، افزایش وزن و چاقی کودکان، خوردن تنقلات ناسالم.

گاهی ممکن است صبحانه خوردن فرزندتان امری پردردسر باشد، اما داشتن چند گزینه سالم و خوشمزه می تواند او را به خوردن این وعده مهم روزانه ترغیب کند.

چرا وعده صبحانه مهم است؟

صبحانه انرژی مورد نیاز کودکان را که در طول روز به آن نیاز دارند فراهم می کند. کودکانی که صبحانه سالم می خورند به مدت طولانی تری احساس سیری می کنند؛ و این یعنی می توانند تمرکز بیشتری روی بازی، یادگیری، به یاد سپردن (حافظه) و حل مشکلات داشته باشند. نتیجه تحقیقات نشان می دهند که خوردن صبحانه سالم به عملکرد موثر در مدرسه کمک می کند.

همچنین، کسانی که صبحانه می خورند:

• در مقایسه با کسانی که صبحانه نمی خورند حضور بهتری در مدرسه دارند.

• درمقایسه با کسانی که صبحانه نمی خورند سلامت هیجانی بیشتری دارند.

• به احتمال کمتری ممکن است تنقلات شیرین یا غذاهای چرب بخورند، که این امر به حفظ وزن مناسب آنها کمک می کند.

صبحانه سالم چیست؟

صبحانه سالم باید میزان متناسبی از کربوهیدرات ها، پروتئین و چربی داشته باشد تا سطوح انرژی را در تمام طول صبح ثابت نگه دارد.

برای نوزادان و کودکان نوپا، صبحانه می تواند غلات برنج، شیر و میوه باشد. کودکان دبستانی و نوجوانان ممکن است دوست داشته باشند صبحانه خودشان را از بین غذاهایی مثل فرنی، عدسی، حلیم، غلات سبوس دار کم شکر، تخم مرغ آب پز، املت، نان تست سبوس دار، میوه و … انتخاب کنند. انتخاب غذاهای سالم و خوردن صبحانه به میزان کافی، به کودکتان کمک می کند روز خوبی را شروع کند. غلات فرآوری شده و شیرینی زیاد انرژی لازم را به فرزندتان نمی دهد و او را زودتر گرسنه می کند.

ایده هایی برای ترغیب بچه هایی که صبحانه نمی خورند

شما نقش مهمی به عنوان یک الگو برای رفتار غذاخوردن دارید. نشان دادن به فرزندتان که صبحانه می تواند خوشمزه باشد و اینکه بخش مهمی از روز شما هست، شیوه خوبی برای تشویق آنها به خوردن صبحانه است. همچنین می توانید در مورد منافع صبحانه با آنها صحبت کنید.

راه های مختلفی برای تشویق عادت صبحانه خوردن وجود دارد:

• صبحانه را تبدیل به زمانی برای نشستن کنار فرزندان و صحبت کردن با آنها بسازید. الگوی خوبی بودن، شیوه موثری برای تغییر دادن عادات آنها است.

• چنانچه فرزندتان می گوید که صبح ها گرسنه نیست، به جای صبحانه روزمره یک فرنی ساده یا مخلوط میوه درست کنید.

• یک گزینه دیگر برای فرزندتان خوردن یک وعده غذایی سبک در خانه، مثل یک ظرف کوچک غلات (سیریال) یا مقداری میوه، است. سپس می توانید به فرزندتان یک غذای سبک و سالم بدهید که قبل از شروع مدرسه بخورد – مثلا یک ساندویچ کوچک یا کلوچه سبوس دار میوه ای.

• اگر برنامه شلوغ صبح مانع خوردن صبحانه می شود می توانید ساعت بیداری کودکتان را 15 دقیقه زودتر تنظیم کنید و یا از شب قبل کیف فرزندتان را ببندید و لباسهایش را آماده کنید. حتی می توانید صبحانه را از شب قبل آماده کنید و غلات خشک، میوه خرد شده، کلوچه یا آجیل را در ظروف سرپوشیده بگذارید.

• اگر مواد غذایی متنوع تر باشند، کودکانی را که در خوردن وسواس دارند بیشتر ترغیب می کند. خردسالان نان تست یا میوه را دوست دارند و کودکان بزرگتر گاهی خوردن غذاهای غیرصبحانه ای مثل ماکارونی از قبل مانده را ترجیح می دهند.

• کودکان بزرگتر و نوجوانان ممکن است بعنوان راهی برای نشان دادن استقلال خود، از خوردن صبحانه امتناع کنند. سعی کنید این مسئله را چندان بزرگ جلوه ندهید. می توانید به فرزندتان پیشنهاد دهید به جای صبحانه یک تکه میوه، یک شیرموز یا کلوچه با خود به مدرسه ببرد. همچنین فرزندتان ممکن است بخواهد موقع خرید گزینه های صبحانه مورد علاقه خودش را انتخاب کند.

بررسی های اخیر نشان داده اند کودکانی که صبحانه نمی خورند به احتمال زیاد پدر و مادری دارند که آنها را به خوردن بموقع صبحانه تشویق نمی کنند.

فواید تغذیه ای صبحانه

بدن انسان از طریق شکستن کربوهیدرات ها و تبدیل آنها به گلوکز انرژی مورد نیاز خود را تامین می کند. پس از یک شب بدون غذا، بدن تمام ذخایر گلوکز را مصرف کرده است. در صورتیکه وعده صبحانه خورده نشود، بدن شروع به استفاده از ذخایر انرژی موجود در ماهیچه ها – مثل گلیکوژن و اسیدهای چرب – می کند. بنابراین، بهتر است قبل از اینکه روز را شروع کنیم مجددا سوخت گیری کنیم!

خوردن صبحانه به فرزندتان انرژی می دهد. این کار به بدن او کمک می کند کار سوخت و سازش را شروع کرده و از مواد غذایی که در طول روز مصرف می کند به گونه موثرتری استفاده کند. همچنین، کودکانی که صبحانه نمی خورند آن دسته از مواد غذایی را که مصرف شده اند جبران نمی کنند.

توصیه ها

• صبحانه انرژی مورد نیاز برای فعالیت های کودکان را در طول روز فراهم می کند.

• کودکانی که صبحانه سالم می خورند به مدت طولانی تری احساس سیری می کنند؛ و تمرکز بیشتری روی یادگیری، به یاد سپردن و حل مسئله دارند.

• خوردن صبحانه سالم به داشتن عملکرد موثر در مدرسه، سلامت هیجانی بیشتر، مصرف کمتر تنقلات و حفظ وزن مناسب کمک می کند.

• صبحانه را تبدیل به زمانی برای بودن با فرزندان و صحبت کردن با آنها بسازید. الگوی خوبی بودن، شیوه موثری برای تغییر دادن عادات آنها است.

• اگر برنامه شلوغ صبح مانع خوردن صبحانه می شود می توانید ساعت بیداری کودکتان را زودتر تنظیم کنید، از شب قبل کیف فرزندتان را ببندید، و یا صبحانه را از شب قبل آماده کنید.

• هرچه وعده صبحانه متنوع تر باشند، کودکانی را بیشتر به خوردن صبحانه ترغیب می کند. خردسالان نان تست یا میوه را دوست دارند و کودکان بزرگتر گاهی خوردن غذاهای غیرصبحانه ای مثل ماکارانی را ترجیح می دهند.

کلید واژه ها: کودکان، خوردن صبحانه، عادات تغذیه مناسب

منبع

www.raisingchildren.net.au

(این سایت زیر نظر پژوهشکده کودکان مورداک، بیمارستان سلطنتی کودکان و کمیته سلامت کودکان استرالیا می باشد)

تهیه و تنظیم: راحله کمار – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی.

هنر درمانگر کودکان

درمانگر مشکلات فردی (افسردگی و اضطراب)

تشویق فرزندان به خوردن صبحانه (محدوده سنی 1 تا 15 سال)

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.