تنبیه شیوه ای برای برخورد با رفتار پرمخاطره یا نامناسب کودکان است که معمولا به خودی خود موثر نیست. اگر شما تصمیم به استفاده از تنبیه دارید، بهتر است آن را با راهکارهای مثبت تری ترکیب کنید.

تنبیه چیست؟

تنبیه یک پیامد منفی است برای کودک شما، وقتی که قانونی را نقض میکند یا رفتار بدی دارد. این کار شیوه ای است که اجازه میدهد کودک شما متوجه بشود رفتارش قابل قبول نیست. به عنوان مثال، کودک شما ممکن است اتاق خوابش را مرتب نکند. تنبیه (یا پیامد منفی) ممکن است این باشد که تا وقتی این کار را انجام نداده نمی تواند برنامه تلویزیونی مورد علاقه اش را تماشا کند. شما می توانید انواع مختلفی از پیامدهای منفی را، بسته به موقعیت، بکار ببرید.

نکته مهم: معنای تنبیه به هیچ وجه بکارگیری خشونت فیزیکی نیست. تنبیه بدنی نه تنها به کودکان یاد نمی دهد که چطور رفتار کنند، بلکه ممکن است به کودکان صدمه نیز بزند.

آیا تنبیه موثر است؟

تنبیه کردن به خودی خود واقعا موثر نیست. این کار فقط به کودکان یاد می دهد که چه کاری را نباید انجام بدهند، اما آنها را به سوی آنچه که باید انجام دهند راهنمایی نمی کند. بنابراین کاری در جهت تغییر رفتار کودک انجام نمی شود. علاوه بر این، تنبیه می تواند تاثیرات منفی بلندمدت روی بچه ها داشته باشد. در خانواده هایی که پدر و مادر سر کودکان داد میزنند، و آنها را تهدید یا مجازات میکنند، کودکان اغلب رفتارهای چالش برانگیز خود را حفظ می کنند.

چه زمانی تنبیه موثر است؟

همراه کردن تنبیه (یا پیامد منفی) با رفتار بد فرزندتان و همزمان نشان دادن به او که می خواهید چطور رفتار کند، در بهبود رفتار کودک موثر است. مثلا فرض کنیم کودک شما بدون اجازه مقدار بیشتری بیسکویت برمیدارد، بهتر است در آن لحظه بیسکویتِ اضافی را از او بگیرید و به او بگوئید که برای داشتن آن باید اجازه میگرفت، و بلافاصله پس از آنکه “کودک درخواست مودبانه بیسکویت کرد” آن را به کودک بدهید.

تنبیه همچنین زمانی بهتر کار میکند که شما تنبیه برای رفتار بد را با تشویق و پاداش برای رفتار خوب متعادل کنید. تشویق و پاداش برای رفتار خوب به کودکتان می آموزد چه رفتاری مناسب است و چطور باید رفتار کند. هنگامی که فرزند شما بخاطر رفتار خوبش تشویق می شود، بیشتر احتمال دارد که آن رفتار را مجددا انجام بدهد. با این کار ممکن است حتی به استفاده از تنبیه یا پیامدهای منفی نیاز پیدا نکنید! علاوه بر این، فرزندتان برای داشتن رشد و پیشرفت نیاز به محیط خانوادگی گرم و با محبت دارد. فرزندتان نیاز دارد که شما با استفاده از قوانین خانوادگی و اجازه دادن به او که بداند چه انتظاراتی دارید، او را راهنمایی کنید. شیوه موثر برای انجام این کار صحبت کردن و گوش دادن به فرزندتان است.

توصیه می شود در ارتباط با فرزندان خود به موارد زیر توجه کنید:

• خشونت فیزیکی از روش هایی است که تحت هیچ شرایطی توصیه نمی شود و آسیب های زیادی دارد

• لازم است تنبیه را با نشان دادن رفتارهایی که می خواهیم انجام شود (رفتارهای مطلوب) همراه کنیم

• تشویق و پاداش برای رفتار خوب به کودکتان می آموزد چه رفتاری مناسب است و چطور باید رفتار کند

واژگان کلیدی: تنبیه، پاداش، رفتار نامناسب و پرمخاطره، تشویق، پیامدهای منفی، انتظارات قوانین

تهیه و تنظیم: راحله کمار – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی.

 هنر درمانگر کودکان و نوجوانان

 درمانگر مشکلات فردی (افسردگی و اضطراب)

تنبیه و کودکان

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.