چطور با دروغگویی کودکان برخورد کنیم

سخنرانی نکنید! هنگامی که دروغگویی فرزندتان را می فهمید، به یاد داشته باشید که سخنرانی و موعظه کردن هیچ کمکی نمی کند. کودکان فقط طفره می روند. آنها بارها و بارها این حرفها را شنیده اند – و وقتی شما شروع به سخنرانی می کنید، آنها خیلی گوش نمی کنند و چیزی تغییر نمی کند. بنابراین آنچه شما به آن نیاز دارید این است که بفهمید باید به چه چیزی توجه کنید و چه چیزی را ببینید.

اختصاصا درمورد آنچه مشهود است صحبت کنید: وقتی با فرزندتان صحبت می کنید، اختصاصا درمورد مسئله موجود و آنچه که دیدید صحبت کنید: “اگه دروغ درمورد انجام تکالیف مدرسه ادامه پیدا کنه، پیامدهایی دارد”. یا: “واضح است که دیشب یواشکی بیرون رفتی، این رفتار عواقبی خواهد داشت”. هرگز از تنبیه فیزیکی و پرخاشگری کلامی یا جسمی استفاده نکنید؛ بهتر است به جای این کار از حذف موقعیتهای خوشایند و استفاده از محرومیت به عنوان جریمه دروغگویی استفاده کنید. مثلا جریمه دروغگویی در مورد انجام تکالیف، می تواند دو روز محرومیت از انجام بازی کامپیوتری باشد. به یاد داشته باشید، پیامد باید چیزی باشد که شما واقعا قادر به انجام آن باشید و بخواهید آن را انجام بدید.

نباید پیام شما به فرزندتان خیلی پیچیده باشد: با کودکتان مختصر و ساده صحبت کنید، با تمرکز روی رفتار. و سپس به او بگوئید میخواهید بدانید چه اتفاقی افتاده که باعث شده احساس کند لازم است دروغ بگوید. دنبال بهانه یا عذرخواهی برای دروغ گفتن نباشید، درعوض سعی کنید مسئله ای را که کودکتان بخاطر حل کردن آن دروغ گفته شناسایی کنید. واضح و مستقیم صحبت کنید. مداخله باید مربوط به موضوع باشد؛ شما نمیخواهید به مدت طولانی برای فرزندتان سخنرانی کنید؛ این کار بیفایده است.

راه خروج را باز بگذارید! از آنجایی که دروغ شیوه ای است که فرزند شما سعی دارد از طریق آن مشکلش را حل کند،به او خاطرنشان کنید که فقط میخواهید بشنوید مسئله ای که براش اتفاق افتاده چه بوده است. اولین باری که به موضوع اشاره می کنید، ممکن است آماده نباشد که با شما درموردش صحبت کند. بهتر است محیط امنی را بدون ترس و تهدید فراهم کنید تا فرزندتان راحت تر با شما صحبت کند. اما اگر فرزندتان آماده نیست، مهم است که به او فرصت بدهید. بهتر است که محیط آرامی را ایجاد کنید، نه اینکه او را بازجویی کنید.

توصيه ها

•کودکان رفتار شما را تقلید می کنند، پس الگوی خوبی باشید.

•هميشه نزد كودك حقيقت و راستگويي را مورد تحسين قرار دهيد.

•به كودك نشان دهيد از شنيدن دروغ چقدر ناراحت مي شويد.

•علت ها یا نيازهايي را كه منجر به دروغگويي كودك مي شود كشف كنيد و آنها را برطرف سازيد.

•صداقت و راستگویی کودک را تحسین و تقویت کنید.

•درصورت مشاهده دروغ، كودكتان را دروغگو خطاب نكنيد و به او برچسب نزنید.

•برای دروغگویی جریمه درنظر بگیرید، اما وضع قوانین سخت و تنبیه شدید کودک منجر به ادامه دروغگویی می شود.

منبع

www.raisingchildren.net.au

(این سایت زیر نظر پژوهشکده کودکان مورداک، بیمارستان سلطنتی کودکان و کمیته سلامت کودکان استرالیا می باشد)

تهیه و تنظیم:

راحله کمار – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی.

هنر درمانگر کودکان

درمانگر مشکلات فردی (افسردگی و اضطراب)

دروغگویی در کودکان – قسمت دوم

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.