فضاها و محیط های آموزشی، یکی از بخش های زیربنایی فرآیند یادگیری هستند. به عبارت بهتر،‌ فضای فیزیکی مراکز آموزشی و هرآنچه در آن است با کسانی که در آن فضا قرار می گیرند ارتباط برقرار می کنند و در شکل دهی رفتار، پذیرش مقررات، و یادگیری افراد تاثیرگذار است.

فضا های آموزشی کم خطر و امن که برانگیزنده نیز باشند، پایگاهی زیربنایی برای احساس آرامش و آسایش کودکان، تقویت رفتار اجتماعی مثبت آنان و تهیه فرصت های یادگیری از طریق بازی است. کودکان در فضاهایی که به طور مناسبی طراحی شده باشد شادتر و خوشحالترند، از قابلیت شناختی و اجتماعی بیشتری برخوردار می شوند، مدت زمان طولانی تری کار می کنند، مهارت های کلامی بیشتری به کار می برند و بیشتر در بازی های مشارکتی شرکت می کنند

اهمیت تدارک محیط های غنی،‌ فضاهای فیزیکی و روانی کم خطر و جذاب که درعین حال متناسب با نیازهای کودکان باشد، همواره مدنظر دست اندرکاران و طراحان فضاها و محیط های آموزشی کودکان بوده است. این کتاب با در دسترس قرار دادن نمونه های عملی،‌ می تواند الهام بخش خوبی برای طراحان فضاها و ابزارهای آموزشی برای کودکان زیر سه سال و نیز دانشجویان رشته علوم تربیتی و آموزش و پرورش پیش دبستانی باشد.

نگاهی گذرا در جستجوی هدف های اساسی نگارندگان این مجموعه، موارد زیر را بارز می سازد:

• فراهم سازی اطلاعات لازم درباره سازماندهی فضاهای مناسب برای کودکان زیر سه سال

• ارائه پیشنهادات به منظور طراحی فضای آموزشی بر اساس مراکز رغبت و سطوح فعالیت

• ارائه راهنمایی هایی برای دست اندرکاران، در زمینه شکل دهی محیط های امن و آرامش بخش و کم خطر برای کودکان

انجمن سازندگان وسایل بازی، با همکاری جین لیندون و آن لنگستون

زهره دهقانی- دکتر فرخنده مفیدی
انتشارات رشد 1389

راهنمای سازماندهی فضاهای فیزیکی برای کودکان زیر سه سال

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.