آیا تا کنون تعجب نکرده اید که چطور نوزادان می توانند نیازهایشان را کاملاً واضح و بدون استفاده از هیچ کلامی ابراز کنند؟

آیا متوجه کاربرد خلاق زبان در کودکان شده اید؟

آیا تا به حال هیجان کودکی را هنگام تشخیص حرف اول اسمش، دیده اید؟

آیا کودکی را دیده اید که نشان می دهد رابطه تصاویر و اشیای دنیای واقعی را می فهمد؟

آیا تا به حال از فهمیدن اینکه اطلاعات کودک خردسالی از فن آوری بیشتر از شماست، متعجب و شاید خجالت زده شده اید؟

موارد بالا نمونه هایی از رشد سوادآموزی در کودکان است. زمانی نه چندان دور توانایی خواندن و نوشتن سوادآموزی تلقی می شد،‌ اما در دنیای کنونی چیزی بیش از این است. درحال حاضر، سوادآموزی ارتباط غیرکلامی- حالت های چهره، اصوات، و حرکات بدنی- را شامل می شود. سوادآموزی علاوه بر خواندن و نوشتن، شنیدن و حرف زدن را نیز دربرمی گیرد و شامل حوزه هایی مثل سوادآموزی بصری، و‌ دانش استفاده از فن آوری نیز می شود. تکوین سوادآموزی بر دانش و توانایی هایی دلالت دارد که کودکان قبل از خواندن و نوشتن رسمی نشان می دهند. در این رویکرد،کودکان از بدو تولد دارای قابلیت و کفایت لازم برای سوادآموزی هستند. زبان ابتدایی آنها، خط خطی کردن هایشان، جستجوهایشان در کتاب، علاقه مندی آنها به مواد چاپ شده ،‌ بهره گیری آنها از فن آوری،‌ همگی نموده ای مهم سوادآموزی آنها درنظر گرفته می شود.

طی چند دهة اخیر که اهمیت دوران اولیه کودکی بیش از پیش نمایان شده است،‌ متخصصان سعی دارند علاوه بر بهره گیری از مطالعات و یافته های علمی از روش های سنتی فرزندپروری نیز برای فراهم سازی شرایط و فرصت های پرورش کودکان الهام بگیرند؛ روش هایی که در بیشتر موارد با یافته های علمی مغایرت ندارند. در این کتاب تاثیر اینگونه روش ها روی سوادآموزی مقدماتی کودکان بررسی شده،‌ زیرا سواد آموزی یک "تمرین اجتماعی" درنظر گرفته شده است.

اگر به این مقوله ها علاقمند هستید و میخواهید بدانید چگونه می توانید به سوادآموزی کودکان خردسال کمک کنید،‌ اگر مسئولیت مراقبت از کودکی که بین سن نوزادی تا سن ورود به مدرسه است را بعهده دارید، اگر دانشجوی رشته کودکان پیش دبستانی هستید، اگر پرستار مهدکودک، کمک مربی، یا مربی هستید و با کودکان زیر پنج سال کار می کنید، این کتاب برای شما مفید خواهد بود.

لوری مکین- ماریان وایت هد

زهره دهقانی
انتشارات رشد 1390

سوادآموزی مقدماتی کودکان

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.