آلپرازولام قرصی است که برای درمان بیماری هایی نظیر اختلالات اضطرابی و همچنین پانیک(PANIC DISORDER) مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت قرص آلپرازولام به دسته ای از داروها به نام بنزودیازپین ها تعلق دارد. بنزودیازپین ها با اثر بر مغز و سیستم عصبی مرکزی موجب آرامبخشی می شوند.

آلپرازولام در چه مواردی تجویز می شود

قرص آلپرازولام برای مواردی مثل اضطراب، اختلالات پانیک، وقوع مکرر احساس ترس و وحشت، اضطراب وابسته به افسردگی و برخی بیماری های عصبی نظیر ترمور استفاده می شود. میزان مصرفی قرص آلپرازولام به سن، شرایط اضطراب و میزان پاسخ به درمان وابسته است. توصیه می شود این دارو را دقیقا به همان میزانی مصرف کنید که پزشکتان برای شما تجویز کرده، زیرا مصرف مقادیر بیشتر احتمال بروز عوارض دارویی را افزایش داده، و مصرف مقدار کمتر موجب کاهش اثربخشی دارو می شود.به خاطر داشته باشید که مصرف طولانی مدت این قرص موجب وابستگی فرد به دارو شده و قطع مصرف ناگهانی موجب بروز سندرم ترک می شود. بنابراین برای پیشگیری از عوارضی نظیر تشنج به دنبال قطع دارو، بایستی دارو زیر نظر پزشک و به طور تدریجی کاهش یابد.

عوارض جانبی قرص آلپرازولام چیست؟

قرص آلپرازولام نیز مانند هر داروی صنعتی و گیاهی دیگر می تواند موجب عوارض و علایمی در فرد مصرف کننده گردد. شایعترین این علایم عبارتند از: گیجی، خواب آلودگی، افزایش ترشح بزاق، و تغییراتی در عملکرد جنسی. به خاطر داشته باشید که در صورت تداوم یافتن هر یک از این علایم موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. البته به یاد داشته باشید که پزشک شما با توجه به بیماری شما و عوارض این دارو، قرص آلپرازولام را برای شما تجویز نموده است با این قضاوت که فواید قرص آلپرازولام برای شما بیش از مضرات و عوارض آن می باشد.

عوارضی که در ادامه می آیند عوارضی هستند که با مشاهده آن ها لازم است حتما با پزشک خود تماس گرفته و از دستورات وی پیروی نمایید:

• زرد شدن پوست یا چشم ها

• تغییرات تکلم، توهمات بینایی

• تفکر برای خودکشی

• تشنج

• حساسیت دارویی

• مشکلات تنفسی

• بوجود آمدن دانه های قرمز در پوست که نشانگر واکنش پوستی به دارو می باشد

تداخلات دارویی آلپرازولام چگونه است؟

تداخلات دارویی یکی از مهم ترین موضوعات به هنگام تجویز دارو برای بیمار است. به طور کلی غذاها و داروها می توانند بر میزان جذب و دفع یکدیگر تأثیر بگذارند. این بدان معناست که ممکن است غذایی اثربخشی داروی شما را کم یا زیاد کند. اگر غذایی اثربخشی داروی شما را کم کند شما نتیجه مطلوب را به دنبال مصرف آن دارو دریافت نمی کنید، و در صورتی که غذا یا دارویی دیگر اثربخشی این دارو را تشدید کند ممکن است احتمال عوارض در شما افزایش یابد. بنابراین هنگامی که به پزشک خود مراجعه می نمایید باید داروهای مصرفی خود را نیز به وی نشان دهید و از وی در زمینه تداخلات دارویی سوالاتی بپرسید. پزشک شما نیز ممکن است با دیدن داروهای شما دارویی دیگر را برای شما تجویز نماید.

تعدادی از داروهایی که اثربخشی قرص آلپرازولام را کاهش می دهند عبارتند از: فلوکستین، آزیترومایسین، اریترومایسین، سایمتیدین و کاربامازپین.

توجهات مهم هنگام استفاده از قرص آلپرازولام

در صورتی که سابقه حساسیت دارویی به قرص آلپرازولام یا داروهای مشابه نظیر دیازپام و لورازپام را دارید باید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.همچنین بیان کردن صادقانه هر گونه سابقه پزشکی شما نظیر بیماری های روانپزشکی، قلبی، ریوی، کبدی و کلیوی در میزان دوز تجویز شده توسط پزشک و همچنین در نظر گرفتن سلامت شما توسط پزشکتان بسیار حائز اهمیت است. سابقه سوء مصرف الکل و مواد مخدر نیز موضوعی است که حتما باید آن را به پزشکتان قبل از تجویز این دارو اطلاع دهید. همانطور که گفته شد قرص آلپرازولام موجب خواب آلودگی و گاه گیجی در مصرف کننده خود می گردد. بنابراین مصرف این داروبرای افرادی که رانندگی می کنند یا مشاغلی دارند که نیاز به تمرکز بالا دارد، توصیه نمی شود.به دلیل اثرات سوء این داروبر روی جنین، مصرف این دارو توسط خانم های باردار خطرناک است. همچنین، به این دلیل که دارو پس از مصرف وارد غدد شیری می شود، بهتر است خانم هایی که نوزاد شیرخوار دارند این دارو را مصرف نکنند. مصرف آلپرازولام برای سنین پایین، به خصوص نوزادان و کودکان، بسیار خطرناک است.

راحله کمار – روانشناس بالینی

به ما بپیوندید:

وب سایت: www.kayhanclinic.com

اینستاگرام: @kayhanclinic

معرفی داروهای روانپزشکی – آلپرازولام

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.