برنامه ریزی یک بحث ایمن در مورد تعرض جنسی با فرزندتان ممکن است بسیار استرس زا باشد ولی خبر خوب این است که شما مجبور نیستید بحث را با تعرض جنسی شروع کنید بلکه می‌توانید با مسائلی که در زمان حال وجود دارد بحث راشروع کرده و کاملاً زیرکانه هدایت کنید مثلاً از فرزندتان بپرسید چگونه می‌توانیم از دوستانمان مراقبت کنیم و یا اینکه به صدای دل و روده‌ات گوش بده. در واقع مهم شروع این مکالمه با کودک است که از این دست مکالمه‌ها نیز اغلب بین والدین و فرزندان اتفاق می‌افتد.

• از دو سالگی حرف زدن با کودکتان را شروع کنید

این سن برای حرف زدن در مورد این مسائل ممکن است خیلی زود به نظر برسد اما بهتر است بدانید کودکان زیر 12 سال در 4 سال اول کودکی در معرض خطر بیشتری قرار دارند. حتی اگر در این سن نمی‌توانند به خوبی صحبت کنند کودکان در این سن تشنه‌ی یادگیری در مورد مسائل جهان هستند و قطعاً خیلی بیشتر از بزرکسالان می‌فهمند و به یاد می‌سپارند.

با زبان کودکانه به فرزندتان یاد دهید که آن‌ها باید در مورد بدن خود صحبت کنند و از مرزهای حساس بدن خود مطلع باشند این درس به آن‌ها کمک می‌کند که چیزهای اشتباه را درک کنند و قدرت پیدا می‌کنند در مورد آن با شما صحبت کنند.

• به فرزندتان نام اعضای بدنش را یاد بدهید

وقتی شروع به آموزش بخش‌های مختلف بدن کودک مثل چشم، گوش، دست و پا می‌کنید نام واقعی قسمت‌های خصوصی بدن مثل مهبل و نام آلت تناسلی مرد را هم به او آموزش دهید و به جای نام واقعی نگویید ناز و یا هر کلمه دیگری. وقتی کودکان بتوانند اعضای بدن خود را توصیف کنند و در مورد آن حرف بزنند راحت‌تر می‌توانند سؤال بپرسند و کمتر در مورد آن ابراز نگرانی می‌کنند. برای مثال کودکی به پدر و مادرش گفت که معده‌اش آسیب دیده است وقتی او را به دکتر بردند نشانه‌های تعرض جنسی را در واژن او مشاهده کردند. دختر بچه سعی کرده که بگوید چه اتفاقی افتاده ولی نتوانسته در مورد واژن خود حرف بزند و نام آن را نمی‌دانسته و به جای واژن از کلمه معده استفاده کرده بود.

• به آن‌ها یاد دهید که قسمت‌های خاصی از بدن خصوصی هستند

وقتی در مورد این موضوع با کودک صحبت می‌کنید به این نکته توجه کنید که یک تابو یا احساس بد در مورد آن قسمتها در کودک ایجاد نکنید در عوض باید به آن‌ها یاد دهید که آن قسمت‌ها فقط مخصوص آن‌هاست نه کس دیگری.

از فرزندتان بپرسید وقتی آن‌ها را برای تمیز کردن و یا سلامتی لمس می‌کنید چه احساسی دارند این به کودک شما کمک می‌کند که تفاوت بین انواع لمس و کسی که آن‌ها را از نظر جنسی لمس می‌کند بفهمند.

توضیح دهید اگر کسی در آن‌ها با لمس قسمت‌های خصوصی او احساس خوب و خارش ایجاد کند این خوب نیست و آنها باید سریع به شما اطلاع دهند. مهم این است که آنها را به اشتباه نیندازید و یا برای داشتن هر گونه لذت جنسی شرمنده نکنید چون بسیاری از کودکان خودشان را لمس می‌کنند در عوض باید برای آن‌ها روشن کنید که اگر کس دیگری این کار را با آن‌ها انجام دهد اشکال دارد.

زمانی که به حمام می‌روید قسمت‌های خصوصی بدن کودک را به او یاد دهید و به او بگویید که دیگران نباید آن قسمت‌ها را لمس کنند و یا به آن نگاه کنند و فقط پزشک و پدر و مادر در موارد خاص (مثلاً بیماری و یا کمک برای تمیز کردن آن‌ها) می‌توانند این قسمت را بررسی کنند، اما به طور معمول هیچ کس نباید به آن قسمت‌ها نگاه کند و یا آن‌ها را لمس کند.

• به کودک یاد دهید که نه بگوید

به کودک خود یاد دهید در برابر هر گونه ارتباط و تماسی که برای او ناراحت کننده است نه بگوید. آموزش این پیام به کودکان که اغلب به آن‌ها گفته می‌شود مطیع و فرمانبردار باشید برای آن‌ها واضح و روشن توضیح داده شود. در برابر هر نه ای که کودکتان می‌گوید از او حمایت کنید حتی اگر شما را در شرایط ناراحت کننده‌ای قرار دهد برای مثال اگر کودک شما در یک گردهمایی خانوادگی تمایل ندارد به آغوش کسی برود به این تصمیم او برای گفتن نه نسبت به این ارتباط احترام بگذارید.

• به کودکتان آموزش دهید رازها هنوز راز هستند وقتی که با والدین به اشتراک گذاشته شوند

مجرمان اغلب از رازنگه‌داری برای دستکاری کودکان استفاده می‌کنند. به کودکتان آگاهی دهید که می‌تواند همیشه با شما حرف بزند به خصوص اگر به آنها گفته شده باشد که آن را به عنوان یک راز نگه دارند. اگر کودکان کسی را دیدند که بچه دیگری را لمس می‌کند نباید آن را به عنوان یک راز نگه دارند. هم شما و هم کودکتان باید در مورد حمایت از کودکان در برابر تعرض جنسی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

توصیه‌های پایانی

• توجه داشته باشید که مکالمه‌ها باید به صورت باز، مداوم و گاه به گاه انجام شود

• آموزش سوءاستفاده جنسی باید از همان سنین کودکی شروع شود و هر چقدر کودک بزرگتر می‌شود و به نوجوانی نزدیک می‌شود شیوه مکالمه و آموزش در این زمینه تغییر می‌کند

• در حالی که هیچ چیزی نمی‌تواند ایمنی %100 برای فرزند شما ایجاد کند ولی مکالمه‌های باز و گاه گاه شما می‌تواند چشمان فرزندتان را بر روی نشانه‌ها باز نگه دارد و به او یاد می‌دهد که چگونه به درخواست‌های دیگران پاسخ دهد. بنابراین شما به صورت قابل توجهی می‌توانید خطر اینکه کسی فرزندتان را مورد سوء استفاده جنسی قرار دهد کاهش دهید.

گردآوری و تألیف:

مرضیه اسماعیلیان، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

منابع:

everydayfeminism.com

https://rainn.org

واژگان کلیدی: تعرض جنسی، اعضای خصوصی بدن، نه گفتن، ارتباط با فرزند، پیشگیری از تعرض جنسی

به ما بپیوندید:

وب سایت: www.kayhanclinic.com

اینستاگرام: @kayhanclinic

چگونه در مورد تعرض جنسی با فرزندان خود صحبت کنیم

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.