تمرکز بر یک فعالیت برای مدت طولانی آسان نیست. در زندگی دغدغه‌ و مشغله‌های بسیاری وجود دارد. یکی از مهارت‌های مهم زندگی، آموزش و کمک به کودک جهت افزایش تمرکز است. در اینجا چند راهکار برای افزایش تمرکز کودک ارائه می‌شود.

  • وظایف را با توجه به سطح بلوغ کودک تنظیم کنید

دلیل اصلی عدم تمرکز کودک بر روی وظایفش، بیش از حد آسان یا سخت بودن آن فعالیت است. از نزدیک بر فعالیت کودک نظارت داشته باشید و مطمئن شوید که سطح مهارت لازم جهت انجام تکلیف متناسب با سن کودک است. واقعیت این است که، برای همه ما کارهایی وجود دارد که انجام آن‌ها غیرجذاب و خسته کننده است. به کودک خود کمک کنید درک کند که گاهی اوقات چیزهایی هست که برای ما جالب و جذاب نیستند ولی مجبور به انجام آن‎‌ها هستیم. همچنین بهتر است هر چه زودتر کودک خود را به سمت کامل کردن فعالیت‌هایی که کمتر برای او جالب توجه است سوق دهید و زمان بیشتری را برای انجام کارهای لذت بخش برای او اختصاص دهید.

  • کارهای بزرگ را به کارهای کوچک‌تر تقسیم کنید

یکی از راهبردهای مناسب برای کمک به افزایش تمرکز کودک، تقسیم کردن کارهای بزرگ به کارهای کوچک‌تر است. در انجام پروژه‌های بزرگ همه ما حس می‌کنیم که حتی نمی‌دانیم از کجا باید شروع کنیم. تقسیم وظایف در انجام پروژه‌های بزرگ به کودک حس پیشرفت و این که کارش به زودی تمام می‌شود را منتقل می‌کند.

  • عوامل پرت کننده حواس را به حداقل برسانید

وقتی کودک به تمرکز نیاز دارد یک مکان آرام برای کار کردن به او بدهید. به یاد داشته باشید که توانایی کودکان برای عدم توجه به عوامل که باعث پرت شدن حواسشان می‌شود مشابه توانایی بزرگسالان نیست. تلویزیون، حتی اگر در اتاق دیگری روشن باشد برای کودک مشکل است که بتواند آن را نادیده گرفته و تمرکز کند. پخش آهنگ ملایم و بدون کلام در محیط کار می‌تواند مثل عایق برای پوشاندن صداهای مزاحم عمل کند. اگر فرزندتان به موسیقی علاقه دارد می‌توانید یکی از قطعات باخ،‌ موتزارت یا بتهوون را برایش پخش کنید.

  • به کودک یاد بدهید چگونه هدف‌گذاری کند

هدف‌گذاری می‌تواند یک راه عالی برای افزایش توانایی تمرکز در کودک شما باشد. هنگامی که کودک اهداف خود را می‌سازد (با راهنمایی و تشویق شما برای رسیدن به آن‌ها)، این اهداف به یک محرک بزرگ تبدیل می‌شوند.

  • از کودک خود تعریف کنید

وقتی می‌بینید کودک وظایفش را با توجه انجام می‌دهد، این توجه در کودک را ببینید و به خاطر این توجه از او تعریف و تمجید کنید.

  • سبک زندگی سالمی را به وجود آورید

تغذیه خوب و خواب کافی عوامل مهمی برای کمک به توانایی کودک شما در تمرکز روی یک کار هستند. یک رژیم غذایی با کربوهیدرات سنگین منجر به خواب‌آلودگی و در نتیجه کاهش تمرکز می‌شود. کربوهیدرات های پیچیده (غلات و حبوبات)، پروتئین و میوه و سبزیجات تازه به بهبود توانایی کودک شما برای تمرکز بر وظایفش کمک می‌کند.

  • بازی‌های حافظه

درست به همان صورت که عضلات با تمرین قوی‌تر می‌شوند، شخص با تمرینِ بیشتر‌ ‌می‌تواند دوره های طولانی‌تر و موثرتر تمرکز را تجربه کند. از باز‌ی‌های تقویت حافظه به عنوان یک راه سرگرم کننده و جالب برای کمک به افزایش تمرکز کودک استفاده کنید و از بازی لذت ببرید.

  • از برنامه‌ریزی زیاد اجتناب کنید

کودکانی که از یک فعالیت به فعالیت دیگر می‌پرند ممکن است احساس ضعف و ناتوانی کنند. مطمئن باشید با دادن یک استراحت کوتاه در انجام فعالیت، ذهن کودک برای ادامه کار آماده‌تر می‌‍‌شود.

  • از تجسم استفاده کنید

از کودک بخواهید چشمانش را ببندد. سپس تصویر یکی از اشکال هندسی مانند مثلث را در ذهن تجسم کند و سپس با چشمان بسته آن تصویر را روی کاغذ ترسیم کند. از او بخواهید این کار را دوباره تکرار کند و تصویر ذهنی خود را نقاشی کند، انجام این کار بدون توجه و تمرکز امکان‌پذیر نخواهد بود و این کار هر چه کندتر صورت گیرد به علت افزایش مدت زمان توجه و تمرکز، نتایج بهتری به همراه دارد. در مراحل پیشرفته‌تر می‌توان اشکال متفاوت و پیچیده‌تری مانند مربع، لوزی، ستاره و … انتخاب کرد.

توصیه پایانی

توانایی تمرکز به مدت طولانی، نیاز به صرف زمان و تمرین دارد. سعی کنید این ایده‌های ساده را برای افزایش تمرکز کودک به‌کار ببرید چون قدرت تمرکز مهارت مهمی است که هر فردی باید در زندگی از آن بهره‌مند باشد.

 

منبع :     https://familyshare.com

ترجمه و تنظیم: مرضیه اسماعیلیان

 

 

 

راهکارهایی برای کمک به افزایش تمرکز کودکان

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.