چرا ما در همه زمان­ها شاد و خوشحال نیستیم؟ آیا دلیل آن را می­دانید؟

قسمت اول:

هزاران مطالعه و صدها کتاب با هدف افزایش رفاه روانی و کمک به افراد در جهت افزایش رضایت از زندگی نوشته شده است. اما چرا ما خوشحالتر نیستیم؟ چرا بیش از 40 سال است که مقیاس­های خودگزارش­دهی خوشحالی همچنان راکد مانده­اند؟

ما نمی­توانیم در همه موقعیتها و زمانها خوشحال و شاد باشیم. بخشی از آن به این برمی­گردد که خوشحالی فقط یک چیز نیست.

جنیفر هکت فیلسوفی است که تاریخچه خوشحالی را مطالعه کرده است. او در کتاب “افسانه شادی” بیان می­کند که همه ما انواع متفاوت خوشحالی را تجربه می­کنیم اما اینها لزوما مکمل یکدیگر نیستند. برخی انواع خوشحالی ممکن است در تعارض با انواع دیگر باشند، داشتن بیشتر از یک نوع خوشحالی ممکن است خارج از توانایی افراد باشد، بنابراین برای ما غیرممکن است که همزمان انواع متفاوت خوشحالی را آن هم به میزان زیادی داشته باشیم.

برای مثال، داشتن یک زندگی رضایت بخش همراه یک شغل خوب و ازدواج موفق است، چیزی که دوره زمانی زیادی را می­طلبد؛ برای رسیدن به آن، فرد بایستی زیاد کار کند و اغلب از یکسری لذت­ها اجتناب کند. مثل لذت مهمانی رفتن یا رفتن به سفر خارج از شهر. همانطور که خوشحالی در یک حوزه از زندگی افزایش می­یابد در ناحیه­ای دیگر کاهش می­یابد.

همه ما معمولا جملاتمان را با عبارت ” آیا بهتر نخواهد شد زمانیکه … بروم دانشگاه، نامزد داشته باشم، بچه دار بشوم و …”، به طور مشابه از افراد مسن معمولا عباراتی را می­شنویم که می­گویند آیا قبلا بهتر نبود که … بچه­هام پیشم بودن، کار می­کردم و … .

در حالیکه ما به ندرت از افراد این را می­شنویم که بگویند ” آیا این در حال حاضر خوب نیست؟”

شواهدی وجود دارد برای اینکه چرا مغز ما اینگونه عمل می­کند؛ بیشتر ما تمایل داریم فکر کنیم که آیندمان بهتر از زمان حاضر خواهد بود.

روانشناسان شناختی به اصلی به نام پولیانا معتقدند، به این معنی که ما اطلاعات خوشایند گذشته را بیشتر از اطلاعات ناخوشایند آن زمان، پردازش، تکرار و یادآوری می­کنیم. البته در افراد افسرده اینگونه نیست آنها اطلاعات ناخوشایند را بیشتر مرور می­کنند. برای بیشتر ما، دلیل اینکه روزهای خوب گذشته، خوب به نظر می­رسند، این است که ما روی اتفاقات خوشایند متمرکز می­شویم و به فراموش کردن روزهای ناخوشایند تمایل داریم. خاطرات ما از گذشته اغلب تحریف می­شوند.

مطمئن باشید که گذشته و آینده همیشه از حال حاضر بهتر نیست. اما چرا ما در حسرت گذشته­ای هستیم که شاد بودیم و در آرزوی آینده هستیم تا شادی را تجربه کنیم؟

اینگونه خودفریبی­ها در مورد گذشته و آینده می­تواند یک بخش انطباقی از روان انسان باشد.

ادامه دارد …

کلید واژه­ها: رفاه روانی، رضایت از زندگی، خوشحالی، اصل پولیانا.

منبع:

Frank T. McAndrew Ph.D. The Truth About Happiness,There is a good reason why you are not happy all of the time

Posted Aug 21, 2016

Source: Shutterstock/Shutterstock.com

 

ترجمه و تنظیم: سمیه سعیدی، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، درمانگر تخصصی حوزه اضطراب و افسردگی

یک واقعیت در مورد خوشحالی
دسته بندی شده در:            

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.