fa-leahy0225

در ادامه تاثیر طلاق در کودکان و نوجوانان:

کودکان در این سنین فعال و پرانرژی هستند و بازی کردن را حتی در تمام ساعات روز دوست دارند .قدرت تخیل آن­ها فعال است و معمولاً مجذوب تمام چیزهای اطراف خویش می­ شوند. کودکان در این دوره در حال یادگیری استقلال، خویشتن­داری، و به زبان آوردن احساسات خویش هستند و برای اولین بار نشانه­های همدلی را بروز می­ دهند. آن­ها در مورد رفتار افراد مختلف با یکدیگر اظهار نظر می­کنند و خوب یا بد بودن انسان­ها را به رفتارشان نسبت می­دهند. برای مثال «علی بد است چون مریم را کتک زد». کودکان در سنین پیش از دبستان به شدت نسبت به انتقاد، طرد و تنبیه شدن حساس هستند. آن­ها به قدری خودمحورند که همه جهان را متعلق به خودشان می­دانند و واقعاً باور دارند که مسبب بسیاری از رویدادهای دنیایشان هستند.

در سنین پیش­ از دبستان، کودکان بسیار به والدین­شان وابسته­ اند. وقتی والدی که اغلب از کودک مراقبت ­می­ کند از خانه برود، کودک ممکن است آشفته شود. کودکان در این سن، هیجانات شدید والدین را به وضوح درک می­کنند و ممکن است پس از جدایی والدین، زندگی را غیرقابل­ پیش­ بینی، آشفته و گاهی ترسناک بدانند. در سنین پایین­، بیش­تر کودکان در برابر طلاق واکنشی توأم با استرس از خود نشان می­دهند.

سال­های پیش از دبستان با رشد سریع عقلانی، جسمانی و هیجانی همراه است. هدف رشدی یک کودک پیش­دبستانی، مستقل شدن است. این کودکان علی­رغم رشد سریع جسمانی و هیجانی، هنوز توانایی درک طلاق و جدایی والدین را ندارند. آن­ها در مقایسه با کودکان سنین بالاتر، آسیب­ پذیری بیش­تری در مقابل طرد شدن از سوی والد یا مراقب محبوب خویش دارند و واکنش شدیدتری نسبت به طلاق و جدایی از خود نشان می­دهند. آن­ها روابط را صرفاً بر مبنای میزان تماس فیزیکی با شخص دیگر تجربه می­کنند به همین دلیل نیز در صورت غیاب فیزیکی شخص محبوب خود، ترس و اضطراب زیادی را تجربه می­کنند. این کودکان به شدت از تنهایی می­ ترسند در نتیجه اغلب به هنگام خواب مضطرب می­شوند و ممکن است به اختلال خواب مبتلا گردند. کودکان پنج و شش ساله در مواجهه با طلاق والدین و نبود یکی از آن­ها در منزل، به صراحت ابراز نگرانی می­کنند. از جمله واکنش­هایی که کودکان در این سن نسبت به طلاق والدین از خود نشان می­ دهند این است که نسبت به شرایط ایجاد شده، غمگین هستند و از طرد شدن و محرومیت می­ترسند. آن­ها روابط را براساس خودمحوری تعبیر می­ کنند بنابراین ممکن است فکر کنند که اعمال و رفتارهای­شان موجب رویدادهای خاصی شده است. بیش­تر آن­ها باور دارند که نگرانی­ها و اضطراب­های والدین و حتی طلاق و جدایی، تقصیر آن­هاست. برخی از این کودکان باور نمی­کنند که پدر یا مادر ترکشان کرده است و برخی نیز رویای بازگشت پدر و مادر را در سر می­ پرورانند. این کودکان نگران­ اند والدی که سرپرستی­شان را بر عهده دارد نیز آ­ن­ها را ترک کند. واکنش کودکان در این سن نسبت به طلاق والدین، مشابه واکنش آن­ها به از دست دادن یک شخص محبوب است. اکثر آن­ها احساساتی نظیر تنهایی، گناه و غمگینی را تجربه می­کنند. بسیاری از کودکان پیش­دبستانی از یک یا هر دو والدشان خشمگین هستند اما می­ ترسند که خشم خود را ابراز کنند. بنابراین اغلب خشم­شان را جابجا کرده و برای مثال، با همسالان یا افراد دیگر بدرفتاری می­ نمایند. برخی نیز بازگشت به عقب نشان می­ دهند و ممکن است رفتارهایی مانند عدم کنترل ادرار و مدفوع، نق زدن، با لحن کودکانه صحبت کردن و مکیدن انگشت را از خود نشان دهند.

به همت: نسرین اسماعیلیان (متخصص در حوزه کودک و نوجوان)

کانال تلگرام: https://telegram.me/kayhanclinic
ایمیل: kayhanclinic@gmail.com
Instagram: https://www.instagram.com/kayhanclinic/
Tell: 021-88533497

درک کودک پیش دبستانی از طلاق (سه تا شش ساله) (قسمت دوم)

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.