بددهنی و فحش دادن
بدون تردید کودکانی ‌که در زندگی بددهنی نکنند و یا در جملاتشان از کلمات زشت و زننده استفاده نکنند بسیار کم هستند. حتی بسیاری از کودکان برای این‌که بخواهند استقلال شخصیتی خود را به والدین اثبات کند از این جملات استفاده می‌کنند، اما تعدادی دیگر از آن‌ها برای تفریح از این‌کار استفاده می‌کنند.
در اکثر موارد، بی‌اعتنایی والدین به چنین رفتاری باعث می‌شود این مشکل در مدت کوتاهی، رفع شود. البته کلمه‌های زشت و فحش‌های رکیک، گهگاهی از ذهن ما می‌گذرند. اما ما یاد گرفته‌ایم که ما خودمان را کنترل کنیم و آن‌ها را بر زبان نیاوریم و این دقیقاً همان رفتاری است که کودکان هم باید بیاموزند. راه‌هایی وجود دارند که کودک را از به کار بردن کلمه‌های نامناسب باز می‌دارند. توجه کنید که در بین این راه‌ها، شستن دهان کودک با صابون یا کارهایی از این قبیل، وجود ندارد. چون انجام دادن چنین کاری با یک کودک در این سن، نه‌تنها خطرناک و مضر است، بلکه به پوشش ریه‌ی کودک نیز آسیب جدی می‌رساند. ضمن این‌که صابون نمی‌تواند فحش‌ها را از ذهن کودک پاک کند.

رفتار درستی داشته باشید
شما باید برای کودکتان الگوی خوبی باشید. تمامی کودکان، از والدین خود تقلید می‌کنند و شما دقیقا باید طوری رفتار کنید که از کودکتان انتظار دارید. اگر شما فحش بدهید و ناسزا بگویید، آن‌ها هم چنین کاری خواهند کرد. آن‌ها هیچ‌گاه درک نمی‌کنند که چرا شما می‌توانید فحش بدهید ولی آن‌ها مجاز به انجام این‌کار نیستند. اگر شما هنگام عصبانیت به حد انفجار می‌رسید و نمی‌توانید خودتان را کنترل کنید، نباید انتظار داشته باشید که کودکتان بتواند این کار را بکند.
هیچ‌گاه به کودکتان برچسب “ننر” یا “خنگ” و یا هر واژه بد دیگری از این قبیل نزنید و او را با این عناوین صدا نکنید؛ چون با این‌کار نه تنها کودک یاد می‌گیرد که افراد دیگر را نیز با چنین عناوینی صدا کند، بلکه با تکرار کردن این حالت، کودک باورش می‌شود که “ننر” یا “خنگ” است.

هرگز بیش از حد به ناسزا گفتن کودک توجه نکنید
توجه کردن بیش از حد به این‌گونه رفتارها، باعث می‌شود که کودک، به انجام دادن این اعمال زشت ترغیب شود، پس سعی کنید بیش از حد واکنش ندهید. شما می‌توانید به کودکتان به‌طور خیلی جدی و با قدرت بگویید که اصلاً دوست ندارید که او چنین کلماتی را که مناسب شخصیت او نیست به‌کار ببرد؛ ولی اگر شما به شدت به او واکنش نشان دهید، چه با ترساندن، چه با خندیدن به این حرف‌ها، ممکن است او را برای دشنام دادن ترغیب کنید. این مطلب، به‌ویژه در مورد بچه‌های خیلی کوچک صادق است که فکر می‌کنند به کار بردن بعضی کلمه‌ها نوعی بازی است، در حالی‌که اصلاً معنای آن‌ها را نمی‌دانند.
به کلمه‌های بی‌ضرر بی‌اعتنایی کنید. چون بعضی کلمه‌ها فقط بی‌معنی و احمقانه‌اند و بهترین برخورد، نادیده گرفتن و توجه نکردن به آنهاست. البته، به‌کارگیری کلمه‌های زشت و ناسزا، نباید نادیده گرفته شود؛ چون به کار بردن آن‌ها می‌تواند در خارج از منزل، برای کودک دردسر ایجاد کند. وقتی کودک شما یک کلمه‌ی “بد” به‌کار می‌برد،‌بی‌خود جیغ و داد نکنید و ادای شوکه شدن را در نیاورید.

معنی کلمات بد را به او بگویید
به کودکتان یاد بدهید زمانی‌که شخصی به آن‌ها ناسزا می‌گوید او می‌تواند وانمود کند که فقط یک حرف نامربوط شنیده و حرف نمی‌تواند هیچ ضرری به انسان برساند. به کودکتان بگویید با این‌گونه افراد برخوردی مناسب داشته باشد و هرگز به هیچ‌کس فحش ندهد.
به کودکتان بگویید که فحش یا عبارت توهین‌آمیز دقیقاً چه معنایی دارد و چرا او نباید از آن استفاده کند. همچنین به او بگویید که چرا آن عبارت خاص می‌تواند احساسات دیگران را جریحه‌دار کند.
شما می‌توانید روش‌های جایگزین را به کودک بیاموزید و به او بگویید که چگونه به جای فحش دادن به کسی، می‌تواند احساسش را نسبت به مخاطبش بیان کند.
می‌توانید با کودک 5 یا 6 ساله‌تان نمایشی ترتیب دهید و در ضمن اجرا کردن آن، به او بیاموزید که رفتار درستی داشته باشد و از فحش دادن بیزار شود. به کودک یاد دهید که به فحش‌های دیگران هیچ اعتنایی نکند و اگر نمی‌تواند بی‌اعتنا باشد، به او یاد بدهید که چگونه به دوستانش نشان دهد که از فحش آن‌ها خوشش نمی‌آید. برای مثال بگویید: “اگر بهم فحش بدی باهات بازی نمی‌کنم”

منبع: کلیدهای رفتار با نوجوانان / تألیف: دکتر دن فونتنل / ترجمه: مسعود حاجی زاده – اکرم قیطاسی
تهیه و تنظیم: مرضیه اسماعیلیان (کارشناس ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان)

بددهنی و فحش دادن
دسته بندی شده در:        

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.