تغییرات دوران بلوغ در نوجوانان
همان‌گونه که به هنگام دوران بلوغ فرزندتان تغییراتی در شما ایجاد می‌شود، در فرزند نوجوان شما نیز دگرگونی‌هایی پدید می‌آید:

افزایش میزان هوش
کودکان با ورود به سن بلوغ ناگهان تیزهوش می‌شوند، اطلاعات عمومی آن‌ها بالا می‌رود و سعی می‌کنند برای هر پرسش پاسخی داشته باشند.

دوستان خود را باهوش‌تر از والدین خود می‌دانند
طبیعی است که در این هنگام، هوش و ذکاوت دوستان آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. کودکانی که شما سال‌ها می‌شناختید، ناگهان جوشش عجیبی در ظرفیت هوشی خود احساس می‌کنند و مهارت‌های بسیاری فرا می‌گیرند. در واقع، این نوجوانان به دلیل همین ظرفیت بالای هوشی، می‌توانند مشاوران عالی یک رئیس جمهور شوند. اگر سخنی از دوستان خود بشنوند آن را عین حقیقت تلقی می‌کنند ولی به توصیه‌های شما توجهی نمی‌کنند.

محدودیت ارتباطات
فرزندتان که زمانی درباره‌ی همه چیز با شما سخن می‌گفت، وقتی به سن بلوغ رسید، حرف کمتری برای گفتن دارد. او به پرسش‌های شما خیلی کوتاه و به طور فشرده پاسخ می‌گوید و دیگر رازهایش را با شما در میان نمی‌گذارد. اما اگر شما هم جای او بودید چنین برخوردی می‌کردید و به سخن گفتن با بزرگترها تمایل نداشتید.

تمایل به تنها بودن در منزل
نوجوانان تمایل دارند بیشتر وقت خود را در اتاق‌شان به تنهایی بگذرانند، شاید به این دلیل که نمی‌خواهند با والدینی که مسائل آن‌ها را درک نمی‌کنند مواجه شوند. اگر تلفن،‌ یا تلویزیون ویا ضبط صوتی در اتاق آنان باشد، فقط برای رفتن به توالت از اتاق خود خارج خواهند شد. یکی از دیگر دلایلی که نوجوانان بیشتر اوقات خود را در اتاق‌شان می‌گذرانند این است که در این سنین به خواب بیشتری نیاز دارند و در روزهای تعطیل، اغلب تا قبل از ظهر از خواب برنمی‌خیزند. تغییر دیگری که در سنین بلوغ روی می‌دهد، نیاز نوجوان به داشتن حریم خصوصی است. نوجوانان نیز همانند بیشتر بزرگسالان، به یک حریم خصوصی مانند اتاق برای ملاقات با دوستان و صحبت تلفنی نیاز دارند. والدین باید به این حقوق نوجوانان احترام بگذارند.

مصرف بی‌رویه
گویا نوجوانان چنین تصور می‌کنند که گنجینه‌ای در همه جا دارند که بدون حد و حصر می‌توانند از آن برداشت کنند. بنابراین بدون هیچ محدودیتی با تلفن صحبت می‌کنند، صدای رادیو را بلند می‌کنند و هیچ‌گاه آن را خاموش نمی‌کنند، لامپ‌ها را روشن می‌گذارند و …

بد اخلاق شدن
در سنین بلوغ عصبانیت و زودرنجی افزایش می‌یابد. هنگامی‌که از آن‌ها برای انجام کاری نظیر بردن ظرف زباله و .. درخواست می‌کنید، با غرولند انجام می‌دهند و عصبانی می‌شوند که چرا مزاحم آن‌ها می‌شوید و کارهایی را که از نظر آن‌ها مهم‌تر است، متوقف می‌سازید.

افزایش تأثیرپذیری از دوستان
گروه دوستان برای نوجوانان بسیار اهمیت دارد. به دلیل تمایلی که به گذراندن وقت با افراد هم‌سن و سال خود دارند از فعالیت‌های خانوادگی دوری می‌کنند. اگر برای انجام کاری از آن‌ها کمک بخواهید ناراحت می‌شوند و غرورشان جریحه‌دار می‌شود. اگر دوست‌شان همراه آن‌ها باشد، ممکن است دعوت شما را برای گردش و … قبول کنند. به دلیل این‌که مردم همیشه به سخنان کسانی‌ که فکر می‌کنند باهوش‌ترندگوش فرامی‌دهند، نوجوانان نیز از دوستان‌شان، بیشتر از والدین خود تأثیر می‌پذیرند.

کم‌حوصلگی، یک ویژگی مشترک در نوجوانان
در سنین بلوغ، حالت‌هایی چون کم‌حوصلگی، زودرنجی و کم‌تحمل شدن افزایش می‌یابد.اگرچه این روحیات به طور مکرر در این سنین مشاهده می‌شود، اما هر بار که بروز می‌کند به سرعت هم فرومی‌نشیند.

نوع لباس پوسیدن
نوجوانان دوست دارند همچون سایر هم‌سن و سال‌های خود لباس بپوشند تا هویت خود را از این طریق ابراز نمایند، لذا هر لباسی که مد شود، به گونه‌ای یکپارچه بین نوجوانان رواج می‌یابد.

کاهش علاقه به درس
ممکن است در سنین بلوغ افت تحصیلی مشاهده شود زیرا فعالیت‌های بیشتری وارد زندگی نوجوانان می‌شود. بازی فوتبال، توجه به جنس مخالف، مکالمات تلفنی و میهمانی‌های دوستانه، از جمله فعالیت‌هایی است که در مراحل سنی قبل وجود نداشت.

گریزان بودن از کار
بسیاری از والدین فرزندان خود را تنبل می‌نامند. البته این بدان معنی نیست که فرزندشان فعالیت ندارد، بلکه فقط در کارهای منزل به والدین کمک نمی‌کند و خود را به فعالیت‌هایی که علاقه دارد مشغول می‌سازد. اگر کمکی از آن‌ها بخواهید، به سرعت ناپدید می‌شوند یا حجم زیاد درس‌هایشان را بهانه می‌کنند. اولویت اصلی آن‌ها این است که نوجوان باشند؛ و این وضعیت نیازمند حداقل کار است. کار اصلی آن‌ها در واقع عبارت است از تفریح کردن، موسیقی گوش دادن، گفتگوی تلفنی با دوستان و …؛ و درست به دلیل همین سرگرمی‌هاست که از کار کردن و کمک کردن در کارهای منزل اجتناب می‌ورزند.
وجود این روحیات در نوجوانان طبیعی است. اگر برخی از نشانه‌های یاد شده را در فرزند خود مشاهده کردید، آگاه باشید که او در حال گذراندن مرحله‌ی بلوغ است.

منبع: کلیدهای رفتار با نوجوانان / تألیف: دکتر دن فونتنل / ترجمه: مسعود حاجی زاده – اکرم قیطاسی
تهیه و تنظیم: مرضیه اسماعیلیان (کارشناس ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان)

تغییرات دوران بلوغ در نوجوانان
دسته بندی شده در:                

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.