کودک شما چقدر تلویزیون تماشا می‌کند؟

تماشای مداوم برنامه‌های تلویزیون می‌تواند در کودکان تأثیرات خوب یا بدی ایجاد کند و تمامی دانسته‌های آن‌ها را از جامعه تحت تأثیر قرار دهد. شاید کودکان نتوانند تمایزی مثبت یا منفی میان برنامه‌های تلویزیون قائل شوند در حالی‌که افراد بزرگسال کاملاً می‌توانند تفاوت میان افسانه یا واقعیت را در هنگام تماشای برنامه‌های تلویزیون بفهمند و اسیر توهمات نگردند. ولی کودکان بسیار خام و احساساتی هستند. کودکان چیزی را که می‌بینند و می‌شنوند، باور می‌کنند و این آمادگی را دارند که خود را با شخصیت‌های محبوب و قوی تلویزیون مقایسه کنند و به مرور زمان، نقطه‌نظرهای مثبت یا منفی آ‌نها را بپذیرند. به نظر می‌رسد که کودکان بسیار تأثیرپذیر یا عجول بیشتر مستعد این هستند که صحنه‌های خشونت‌آمیزی را که می‌بینند، نمایش دهند و اجرا کنند؛‌ در حالی‌که کودکان دیگر ممکن است دچار کابوس شوند و از صحنه‌هایی که دیده‌اند بترسند.

ما معتقدیم که تلویزیون به صورت یک جزء اصلی زندگی درآمده است و نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. والدین باید برای استفاده‌ی سالم از تلویزیون، دست به انتخاب برنامه‌ها بزنند؛ به این ترتیب که برنامه‌های تلویزیون و زمانی را که کودکان برای تماشای تلویزیون سپری می‌کنند، تحت کنترل شدید و کامل درآورند. اگر می‌خواهید که تلویزیون نقش کمی در زندگی کودک شما بازی کند، این الگو را از زمانی‌که کودکان هنوز خردسال هستند و پیش از آن‌که مشکلی ایجاد شود جا بیندازید و زمانی‌که کودکان کمی بزرگ‌تر شدند باز هم کنترل کردن تلویزیون را ادامه دهید.

سعی کنید علاوه بر تلویزیون تماشا کردن کودکتان، برنامه‌ی تلویزیون دیدن خودتان را نیز تنظیم کنید. به محض این‌که از خواب بیدار شدید تلویزیون را روشن نکنید و تا شب، هنگامی‌که آرم پایان برنامه به نمایش در بیاید تلویزیون را روشن نگه ندارید و با این کار یک زمینه‌ ثابت برای تمام وقایع خانه ایجاد نکنید. شما نباید یک تماشا کننده بی‌هدف برنامه‌های تلویزیون باشید و نباید از آن به عنوان وسیله‌ای برای آن‌که کودکانتان را یک جا آرام نگه دارید، استفاده نمایید. شما باید مطمئن باشید که کودکتان فعالیت‌های لذت بخش دیگری نیز دارد که او را شاد و سرگرم نگه می‌دارد و تلویزیون را تنها برای تماشای برنامه‌های خاصی روشن کنید.

 

تماشا کردن تلویزیون را کنترل کنید

با بزرگتر شدن کودکان و تمایل شدید آن‌ها به تماشای تلویزیون بیش از مدت زمانی‌که شما مدنظر دارید، شما باید برنامه‌ای برای تلویزیون تماشا کردن بریزید. در ابتدا باید تصمیم بگیرید که چه مدت زمانی و چه وقت به کودک اجازه خواهید داد که تلویزیون تماشا کند و یا این‌که در زمان‌های معینی بدون هیچ محدودیت ولی تنها برنامه‌های تأیید شده توسط شما را تماشا کند، و یا این‌که در مدت، وقت و یا تماشای نوع برنامه‌ها محدودیت قائل شوید. ممکن است برنامه‌ی شما به سادگی به صورت دایره کشیدن در جدول برنامه‌های تلویزیون روزنامه طرح شود. به کودک اجازه دهید که در انتخاب برنامه‌ها به شما کمک کند، اما تأیید نهایی را خودتان باید انجام دهید.

 

عدالت داشته باشید

شاید بتوان گفت بدترین حالت ممکن برای کودکان این است که والدین درست وسط پخش شدن برنامه مورد علاقه آنان تلویزیون را خاموش کرده یا کانال تلویزیون را عوض کنند. شما باید قبل از انجام دادن این‌کار به کودک تذکر دهید و به او بگویید چه زمانی تلویزیون خاموش می‌شود.

اگر یک برنامه تلویزیونی در زمان صرف شام در حال پخش است یا در زمان خواب و یا با برنامه‌های دیگر تداخل دارد، از آغاز، اجازه تماشا کردن آن را ندهید. زمان تماشای تلویزیون را تغییر دهید و فعالیت‌های دیگری را جایگزین تماشای تلویزیون کنید مثلاً به کودک بگویید: « قراره برنامه‌ی مورد علاقه‌ات رو ساعت هشت و نیم نگاه کنی، تا آن موقع دوست داری چه‌کار کنی؟» حتی می‌توانید به او پیشنهاد انجام دادن بازی خاصی، یا کتاب خواندن و حتی ورزش کردن را بدهید.

 

از تماشای تلویزیون به عنوان جایزه به کودکتان استفاده کنید

اگر فرزند شما از تماشا کردن تلویزیون خوشحال می‌شود می‌توانید از این طریق رفتارهای دیگر او را مورد تغییر قرار دهید.. به طور مثال می‌توانید تلویزیون تماشا کردن را به عنوان هدیه‌ای در نظر بگیرید که کودک در صورت انجام دادن صحیح کارهایش دریافت خواهد کرد.. مثلاً می‌توانید به کودک بگویید:‌ «اگر مشق‌های شبت رو تموم کنی می‌تونی نیم ساعت قبل از شام تلویزیون تماشا کنی.» یا این‌که اگر می‌خواهید کودکتان بیرون از خانه بازی کند، می‌توانید به او بگویید: « برو بیرون نیم ساعت بازی کن. بعد از اون می‌تونی برگردی و نیم ساعت تلویزیون تماشا کنی.»در آغاز زمان کار مورد نظر و تماشای تلویزیون را یکسان قرار دهید، ولی بعداً نسبت آن را کاهش دهید. به‌عنوان مثال، در ازای یک ساعت بازی در بیرون از خانه به او اجازه‌ی نیم ساعت تلویزیون تماشا کردن بدهید.

 

با کودک خود تلویزیون تماشا کنید    

سعی کنید تا می‌توانید با کودک خود تلویزیون تماشا کنید و در مورد برنامه‌های آن به گفت‌و گو بنشینید. بحث کردن با کودکان درباره برنامه‌های تلویزیون می‌تواند درباره‌ی تربیت کودکان و تأثیرات مثبت تلویزیون بر روی آن‌ها بسیار اثربخش باشد.

در مورد برنامه‌های در حال نمایش تلویزیون با یکدیگر گفتگو کنید. آیا این داستان واقعی یا تخیلی است؟ آیا کارهایی که توسط هنرپیشه‌ها در حال انجام است، خطرناک است؟ آدم‌ها راجع به یکدیگر چه فکر می‌کنند؟در مورد شخصیت‌های داستان چه احساسی داری؟ این برنامه چه احساسی در تو ایجاد می‌کند؟با کودک در مورد راه‌هایی که شخصیت‌های داستان می‌توانند بدون توسل به خشونت، مشکلاتشان را حل کنند، صحبت کنید. کودک را تشویق کنید که پایان جدیدی برای داستان بسازد.

کلیدواژه: کودک و تلویزیون

منبع: دایرة المعارف رفتار با کودک/ تألیف: استفن گاربر/ ترجمه: کامبیز هادی‌پور، شهرام ظریف

تهیه و تنظیم: مرضیه اسماعیلیان (کارشناس ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان)

کودک شما چقدر تلویزیون تماشا می‌کند؟
دسته بندی شده در:

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.