کودکانی که دوست دارند در کنار شما بخوابند

بدون تردید خوابیدن کودک در کنار والدین اصلاً مسأله‌ی خوش‌آیندی نیست. البته این کار می‌تواند در مواردی خاص اتفاق بیفتد، اما توجه به این مسأله صروری است که تکرار این کار می‌تواند برای فرزند شما مشکلات بیشتری ایجاد کند و او را از تنها خوابیدن منزجر سازد.

ممکن است کودک بیش از حد به شما وابسته شود و نتواند شب را به تنهایی خارج از خانه بگذراند. حتی ممکن است با این عمل دچار اضطراب شود، در مورد نقش خودش در خانواده و احساسات جنسی‌اش دچار سردرگمی شود و یا این‌که در مورد روابط والدین خود با یکدیگر دچار نگرانی و اضطراب شود. البته ممکن است کودک این مسائل را آشکارا بیان نکند ولی آن‌ها را احساس می‌کند.

هنگامی که این عادت آغاز شده است در اکثر موارد، والدین متوقف کردن آن را دشوار می‌یابند، به‌ویژه به این دلیل که پذیرفتن تقاضای کودک راه بسیار ساده‌ای است که می‌توان با انجام دادن آن از شر یک وضعیت کسل کننده خلاص شد. به‌نظر بسیار ساده‌تر است که کودک را با خودتان به رختخواب ببرید تا این‌که به صدای گریه یا خواهش و تمنای او گوش دهید.گاهی اوقات والدین کودکشان را با خودشان به رختخواب می‌برند تا از آن به عنوان راهی ساده، ولی ناگفته، برای خودداری کردن از داشتن رابطه جنسی با همسرشان استفاده کنند؛ که این راه‌حل نیز بسیار بد است.

بهترین کار این است که اجازه ندهیم کودکان بستر والدین‌شان را بستر خودشان بدانند. برای این منظور انجام دادن راه‌حل‌های زیر برای پیشگیری و از بین بردن این عادت بسیار سودمند می‌باشند.

کودکانی-که-دوست-دارند-در-کنار-شما-بخوابند

سعی کنید از آغاز جلوی این عادت غلط را بگیرید

شاید یکی از دلایل این‌که کودک می‌خواهد با شما در یک جا بخوابد ترسیدن در خواب و احساس ناامنی باشد که کودک را به نوعی درگیری ذهنی دچار نموده است. برای این منظور می‌توانید با نیمه باز گذاردن درب اتاق یا استفاده از آیفون در اتاق خواب کودک به صدای او گوش دهید و یا این‌که اگر لازم بود یکی از والدین می‌توانند در اتاق کودک بماند. اما اگر به کودک اجازه می‌دهید در هنگام بیماری در اتاق شما بماند، پس از بهبودی این کار را ادامه ندهید.

 

کودک ترسو را به تختش بازگردانید

بسیاری از والدین در سخنانشان می‌گویند که کودکان‌شان زمانی‌که آن‌ها در خواب هستند به ناگاه درون رختخواب آن‌ها می‌خزند و خود را به آ‌نها نزدیک می‌کنند. برای حل کردن این مشکل استفاده کردن از راه‌های زیر می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

خودتان را بپیچانید: به‌طوری ملحفه‌ها یا بالش‌ها را دور خودتان بپیچانید و خودتان را طوری قرار دهید که ورود کودک به رختخواب شما بدون بیدار شدنتان تقریباً غیرممکن شود.

جلوی در را مسدود کنید تا کودک هنگام ورود به اتاق شما، با آن برخورد کند و در نتیجه سر و صدا ایجاد شود. بدین ترتیب، کودک تنها هنگامی می‌تواند وارد اتاق شود که شما را بیدارکند.

محکم و قاطع جلوی کودک بایستید

این روش نیاز به این دارد که شما بازیگر خوبی باشید. هدف اصلی شما این است که کودک را آنقدر در رختخواب خودتان ناراحت کنید که او رختخواب خودش را ترجیح دهد.

کودک را بیرون بیندازید: به طور مثال اگر بیدار شدید و دیدید که کودک داخل رختخواب شما آمده است، وانمود کنید که هنوز خواب هستید و به سمت او غلت بزنید و در حالی‌که ظاهراً هنوز در خواب هستید، یک دست خودتان را به روی او بیندازید و یا این‌که لگد آرامی به او بزنید. اگر هم کودک بین شما خوابیده است، در این حالت، هر دو شما می‌توانید با هم به سمت کودک غلط بزنید و به این ترتیب جای او را بسیار تنگ و ناراحت کننده کنید. اگر هم کودک کنار شما خوابیده بود، او را به کناره‌ی تخت برانید و او را به نرمی به لبه‌ی تخت فشار دهید.

شما باید وانمود کنید که بی‌قرار هستید. “فشار دادن” همچنین زمانی‌که کودک شما را صدا کرده است و شما با کودک در رختخواب او خوابیده‌اید نیز بسیار مؤثر واقع می‌شود.

 

از روش تشویق استفاده کنید

از بهترین شیوه‌های تربیتی ترغیب کردن و تشویق کودک به خوابیدن بدون حضور شما در اتاق خواب خودش است. برای این کار باید جایزه‌ای تعیین کنید و به کودک بدهید.

از تحسین و تحت تأثیر قرار دادن کودک استفاده کنید: حتماً به کودک بگویید که چقدر به او افتخار می‌کنید و چه پسر بزرگی است که خودش تنها در رختخواب خودش می‌خوابد و سعی کنید در هنگام روز نیز او را بیشتر مورد توجه و نوازش قرار دهید.

از جایزه استفاده کنید. اگر کودک شما برای مدت طولانی کنارتان می‌خوابیده است، باید برای این‌که کودک به استقلال و عدم وابستگی کامل شبانه برسد، به او جایزه‌های زیادی بدهید.

 

آراستن اتاق کودک

با این‌که زیاد لازم نیست اتاق کودک را کاملاً تغییر دهید اما سعی کنید آن‌جا را برای کودک جالب و خواستنی کنید، به طوری که کودک نسبت به اتاقش احساس دلبستگی زیادی کند. یک راه بسیار ساده این است که از کودک بخواهید عکس‌هایی را که دوست دارد از مجلات مختلف انتخاب کرده و آن‌ها را به دیوار آویزان کند. هنگام تغییر دکور اتاق، از کودک سؤال کنید که دوست دارد اتاقش چه رنگی باشد. همچنین می‌توانید کودک را به مغازه پارچه فروشی یا فروشگاه لوازم اتاق خواب ببرید. یا این‌که به کودک اجازه بدهید از نمونه‌هایی که شما انتخاب کرده‌اید، یکی را انتخاب کند. با کودک در میان اتاق بنشینید و به یک آرایش جدید برای مبلمان اتاق او فکر کنید.

اگر راه‌حل‌های شما به نتیجه‌ای نمی‌رسد و یا یکی از والدین از حل شدن مشکل جلوگیری می‌کند و یا این‌که خودتان ناخواسته به این عادت دامن می‌زنید تا از نزدیکی بین خودتان جلوگیری کنید، می‌توانید از یک متخصص کمک بگیرید.

 

کلیدواژه: خوابیدن کودک در کنار والدین، قاطع بودن،

منبع: کلیدهای رفتار با نوجوانان / تألیف: دکتر دن فونتنل / ترجمه: مسعود حاجی زاده – اکرم قیطاسی

تهیه و تنظیم: مرضیه اسماعیلیان (کارشناس ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان)

 

 

 

کودکانی که دوست دارند در کنار شما بخوابند

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.