تنظیم کردن نگرش

وقتی کودک بودم عادت ناراحت‌کننده‌ای داشتم که بیش از اندازه سؤال کنم. بیشتر خردسالان چنین عادتی دارند. اما وقتی بزرگ می‌شویم از پرسیدن می‌ترسیم، یا شاید از موقعیت اجتماعی‌مان و دیگر عوامل کاملاً آگاهیم. بنابراین از پرسیدن دست می‌کشیم.

وقتی از پرسیدن دست می‌کشیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ هیچ پاسخی نمی‌گیریم! همین مطلب در مورد «نگرش» مصداق دارد. ما هرگز اندکی صبر نمی‌کنیم و از خودمان نمی‌پرسیم که چرا نگرش‌های منفی خاصی در سر داریم. آیا تغییر دادن نگرش کار بسیار سختی است؟

از خودتان تنها این پرسش‌ها را بپرسید و آن‌گاه در هر روز، در دیدگاهتان نسبت به دو رویداد تغییری ایجاد کنید. هربار که با هجوم افکار منفی به ذهنتان مواجه می‌شوید، فقط بگویید: «من قصد دارم این نگرش‌های اشتباه را از سر بیرون کنم و به شیوه‌ای درست بیندیشیم.» خودتان را وادارید که نگرش اشتباه را با نگرش درست جایگزین کنید. پس از چند ماه، از سادگی انجام یافتن این کار به حیرت می‌افتید. این کار به آسانی روشن کردن تلویزیون است!

نگرش-مثبت

نگرش درست می‌تواند برای شخص شغل فراهم کند و همچنین رابطه‌ای خوب، حس شاد بودن و هر چیز دیگری را تضمین کند؛ حال آن‌که رفتار اشتباه می‌تواند همه‌ی چنین چیزها و حتی بیش از این را نیز از بین ببرد. برای بذرافشانی نگرشی درست، باید افکارتان را تنظیم کنید. به همانگونه که کانال تلویزیون برای تصویری شفاف و صاف تنظیم می‌کنید. ذهن را نیز می‌توان تنظیم کرد که به روشی معین فکر کند. می‌توان ذهن را برای مثبت‌اندیشی در هر شرایطی برنامه‌ریزی کرد.

وقتی هر صبح سرحال و شاداب از خواب بیدار می‌شویم، از این حق انتخاب برخورداریم که ذهنمان را در حالتی منفی تنظیم کنیم یا اینکه عنصر مثبت بودن را برگزینیم. فکر منفی، حس ناامنی و بدبینی ایجاد می‌کند، ضمن آنکه در پیشرفت و بهزیستی‌مان نیز تأپیر می‌گذارد. اما افکار مثبت، حس آرامش و بهزیستی به بار می‌آورد. کسی نمی‌تواند انتظار داشته باشد که در سراسر زندگی، شرایطی آرمانی وجود داشته باشد؛ زیرا ما در دنیایی ناکامل و پرتلاطم زندگی می‌کنیم. اما در توان ماست که این شرایط متلاطم را به نتایجی مثبت تبدیل کنیم.

 

توصیه پایانی:

  • هر روز شما از این دو انتخاب برخوردارید: در ناراحتی غوطه‌ور باشید یا در پرتو افکار مثبت و شادمانی بیاساید.
  • برای بذرافشانی نگرشی درست، باید افکارتان را تنظیم کنید. به همانگونه که کانال تلویزیون برای تصویری شفاف و صاف تنظیم می‌کنید. ذهن را نیز می‌توان تنظیم کرد که به روشی معین فکر کند.
  • فکر منفی، حس ناامنی و بدبینی ایجاد می‌کند، ضمن آنکه در پیشرفت و بهزیستی‌مان نیز تأپیر می‌گذارد. اما افکار مثبت، حس آرامش و بهزیستی به بار می‌آورد

 

واژگان کلیدی: شاد زیستن، نگرش مثبت

منبع: کتاب نردبان زندگی/ تألیف: تانوشری پادر/ ترجمه: مینا اعظامی

تهیه و تنظیم: مرضیه اسماعیلیان (روانشناس بالینی کودک و نوجوان)

راه‌های شاد زیستن
دسته بندی شده در:    

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.