یاد بگیرید به مشکلات بخندید

شوخ‌طبعی از قدرت فراوان برخوردار است. توانایی دور کردن مشکلات با خندیدن، خصوصیتی است که شخص می‌تواند در دوره‌های افسرده کننده‌ی زندگی شاهد آن باشد. شوخ‌طبعی، صرف‌نظر از میزان ناراحتی یا آشفتگی‌تان، وسیله‌ی سرگرم‌کننده‌ی قدرتمندی است. بسیاری از مشکلات ما در واقع جزئی و موقت هستند. ما برای آنها ارزش قایل می‌شویم و اهمیت نابجا به آنها می‌دهیم. زیانی جزئی در بازار سهام، یا مشکل مالی نباید آن‌قدر برای ما اهمیت داشته باشد که خوابمان را مختل کند. اگر ما قوی و سلامت هستیم و چارچوب فکری خوبی داریم، هنوز هم قادریم ضررها را جبران کنیم.

آنچه اهمیت دارد توانایی خم به ابرو نیاوردن در برابر مشکلات است. اگر بتوانیم جنبه‌ی ملایم‌تر را نگاه کنیم، می‌توانیم بر سختی هر گامی فایق آییم. اگر بتوانیم به شرایط بخندیم، بدترین تنش‌ها را می‌توانیم برطرف کنیم. رابطه‌هایی پرتنش، شرایط پردردسر، هر خبر و هر عاملی می‌تواند با حس شوخ‌طبعی، سیر بهبود را پیش بگیرد.

یکی از یرجسته‌ترین کمدینهای همه‌ی اعصار، چارلی‌ چاپلین، دوران خردسالی بسیار پرفراز و نشیبی داشت. پدرش و مادرش مردمانی بسیار تهی‌دسست و بیشتر وقت‌ها بیکار بودند. مادر و فرزند دوران سخت و فقر زیادی را متحمل شدند.وقتی چارلیپنج ساله بود، نخستین اجرایش را در تالار موسیقی انجام داد و در هشت سالگی بازیگری کاملاً باتجربه بود.

وی، در سال 1914، به هالیوود رفت؛ جایی که صنعت فیلم در شرف پا گرفتن بود. او تجربه‌ی حزن‌انگیز زندگی‌اش را بر روی صحنه‌ی نمایش برد و به آن جنبه‌ی کمدی بخشید. تماشاگران به کارهای آن شخصیت ریزنقش ستمدیده با آن کلاه پهن بزرگ و عصا و سبیل و پاهای رو به بیرون که در واقع چارلی چاپلین نخستین و بسیار برجسته بود، خندیدند و گریستند. او در عرض یک سال، سی و پنج فیلم بازی کرد. آدم خانه‌به‌دوشی که او آفرید، به شخصیتی باب روز بدل شد.

راه‌های-شاد-زیستن

خنده‌ای نیکو، ذهن را آسوده می‌کند، ماهیچه‌های صورت را ورزش می‌دهد، فشار خون را پایین می‌آورد و جریان آن را بهبود می‌بخشد. خنده‌ی از ته دل، یکی از بهترین روش‌های غلبه بر ناکامی و تنش‌های زندگی امروزی است. حس شوخ‌طبعی را در خود تقویت کنید، نتیجه‌ی کار مایه‌ی حیرت شما و خانواده‌تان می‌شود. در خنده غرق شوید و ببینید که همه‌ی تنش‌های پیرامونتان ناپدید می‌شوند.

 

توصیه پایانی

  • خنده مسری است- آن را سخاوتمندانه به پیرامونتان بگسترانید.
  • خنده‌ی از ته دل، یکی از بهترین روش‌های غلبه بر ناکامی و تنش‌های زندگی امروزی است.
  • حس شوخ‌طبعی را در خود تقویت کنید، نتیجه‌ی کار مایه‌ی حیرت شما و خانواده‌تان می‌شود.

 

واژگان کلیدی: شاد زیستن، خندیدن به مشکلات

منبع: کتاب نردبان زندگی/ تألیف: تانوشری پادر/ ترجمه: مینا اعظامی

تهیه و تنظیم: مرضیه اسماعیلیان (روانشناس بالینی کودک و نوجوان)

 

راه‌های شاد زیستن
دسته بندی شده در:    

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.