از هر کسی بپرسید چکار می‌کند، احتمالاً با افتخار می‌گوید که وقت کافی ندارد. از خردسالان بپرسید آیا فلان کارشان را انجام داده و یا موسیقی تمرین کرده، یا درسشان را به پایان رسانده‌اند و آنان بی‌درنگ شکایت خواهند کرد که وقت نداشته‌اند. بزرگسال یا خردسال، حرف مشترک آن است که هیچ کس وقت ندارد کارهایی را که می‌خواهد، انجام دهد. این مسئله چه به محل کار مربوط شود یا به خانه، فرد نیاز دارد که در ظرف بیست و چهار ساعت روز، کارهای زیادی را سر و سامان دهد.

مدیریت زمان، مهمترین مسئله‌ی زندگی ماست. ما با زندگی ساعتی‌مان، از زمان زندگی کاسته‌ایم و زندگی‌مان نیز بیشتر و بیشتر ماشینی می‌شود. اما زمان و جزر و مد منتظر کسی نمی‌ماند. اگر نتوانیم کاری را به موقع کامل کنیم، نمی‌توانیم با زمان پیش رویم. مدیریت زمان، اساساً به معنای دسته‌بندی کردن کارهای مهم و نامهم و انتخاب اولویت کارهایی است که باید در طی روز انجام شود. وقتی شخصی یاد بگیرد این کار را انجام دهد، برای به انجام رساندن کارهایی که ترتیب می‌دهد، با کمبود وقت مواجه نمی‌شود

مدیریت-زمان

برنامه‌تان را مورد بررسی قرار دهید. پس درخواهید یافت که تقریباً هر کاری بیش از پیش‌بینی‌تان وقت خواهد گرفت. وقتی در انجام دادن کاری برای خود وقت کافی در نظر بگیرید، از اضطرابتان کاسته می‌شود. به طور معمول اگر زمانبندی ملاقات‌ها را نمی‌توانید دقیقاً تعیین کنید، همیشه بیست درصد بیش از تصورتان برای انجام یافتن آن کار وقت بگذارید.

 

توصیه پایانی

  • تصمیم بگیرید چه چیزی مهم است و چه چیزی حذف کردنی
  • از وقت آزد به بهترین وجه ممکن استفاده کنید
  • وقتی را برای هر کاری در نظر گرفته‌اید، افزایش دهید.
  • سرگرمی‌هایی را که موجب اتلاف وقت هستند و سیر عادی جریان را به هم می‌زنند، محدود کنید
  • بر سودمندیها بیفزایید و از فشار روحی بکاهید

 

واژگان کلیدی: شاد زیستن، مدیریت زمان

منبع: کتاب نردبان زندگی/ تألیف: تانوشری پادر/ ترجمه: مینا اعظامی

تهیه و تنظیم: مرضیه اسماعیلیان (روانشناس بالینی کودک و نوجوان

راه‌های شاد زیستن – اوقات را به طرزی کارآمد مدیریت کنید
دسته بندی شده در:        

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.