همچون کودک بخوابید

اندک چیزهایی از خواب خوب شبانه مهم‌ترند. انسان، پس از خوابی خوب، هوشیارتر می‌شود. کمبود خواب، شخص را کند و منگ می‌کند. در هنگام خواب، جسم به ترمیم خود مشغول است، هورمون‌های رشد در جسم ریخته می‌شوند و بافت‌ها و اندام‌های گوناگون را به ترمیم و رشد تحریک می‌کنند. این یکی از دلایلی است که خردسالان بیش از بزرگسالان به خواب نیاز دارند. حتی مغز نیز در طی خواب خود را ترمیم می‌کند و چون چنین اتفاقی رخ دهد، ظرفیت خون افزایش می‌یابد و شخص برای رؤیا دیدن دوره‌ی هوشیاری بیشتری را خواهد داشت. خواب خوب برای فرایند احیای جسم ضروری است و اگر شخصی به دلیل نخوابیدن به آن دست نیابد، قدرت تمرکز و سر و سامان بخشیدن ساده‌ترین مشکل را از دست می‌دهد.

بیشتر ما وقتی زیر فشار روحی هستیم، خوابی ناکافی یا بدون آرامش داریم. ما سعی می‌کنیم که در سراسر شب بخوابیم و وقتی بیدار می‌شویم، پرتنش‌تر و خسته‌تر از صبح هستیم. خوابیدن بخش اصلی زندگی ماست؛ ما را سرحال و شاداب می‌کند. کسانی که کمبود خواب دارند، اغلب به بیماری‌های گوناگون دچارند؛ زیرا به اندازه‌ی کافی استراحت نمی‌کنند. جسم ما، همچون ذهنمان، به استراحت و تقویت انرژی‌هایش نیاز دارد. استراحت کافی فقط از خواب عمیق و بدون دغدغه حاصل می‌شود. ذهن‌های مشوش اغلب آن‌قدر فعال‌اند که نمی‌توانند از خواب بهره‌مند شوند.

همچون-کودک-بخوابید

ممکن است خیلی وقت‌ها در سراسر شب از این پهلو به آن پهلو چرخیده باشید زیرا ذهنتان نگران موضوعی بوده است. صبح بعد، با افسردگی بیدار می‌شوید و روزتان سراسر بد خواهد بود. چنین اتفاقی به این دلیل می‌افتد که جسم و ذهنتان قادر نبودند از فرصت مناسب خواب شبانه بهره‌مند باشند و خود را احیا کنند.

 

توصیه پایانی

  • الگوی خوابیدن و بیدار شدن منظمی داشته باشید. به بستر بروید و هر روز در وقت منظمی از خواب بیدار شوید..
  • چندان دیر بیدار نشوید؛ زیرا تابش خورشید در صبح زود، برای تنظیم ساعت زیست‌شناختی‌تان، مناسب‌ترین است.
  • یک تا دو ساعت قبل از خوابیدن، غذای مفصل نخورید، فعالیت‌های اصلی دستگاه گوارش شما را بیدار نگه می‌دارد.
  • دستگاه تهویه را تنظیم کنید. دمای پایین، میل به خوابیدن را تقویت می‌کند.
  • شیر گرم با شکلات یا دوش آب گرم کمک می‌کند که جسم استراحت کند. گوش کردن به موسیقی ملایم نیز ذهنتان را آرام می‌کند و باعث خواب می‌شود.

واژگان کلیدی: شاد زیستن، خواب

منبع: کتاب نردبان زندگی/ تألیف: تانوشری پادر/ ترجمه: مینا اعظامی

تهیه و تنظیم: مرضیه اسماعیلیان (روانشناس بالینی کودک)

راه‌های شاد زیستن – همچون کودک بخوابید
دسته بندی شده در:        

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.