درون هر فرد، با توجه به تربیت خانوادگی و پیام‌هایی که در ناخودآگاه او ضبط شده است، یک کودک خودخواه، که غیر از خواسته‌های خودش چیزی را نمی‌بیند و درک نمی‌کند، وجود دارد و این خلق و خو می‌تواند کودک درون را یک آزارگر جلوه دهد. همه چیز را برای خودش می‌خواهد، تنها نظر او مهم است و کسی نبایستی به خود اجازه دهد که با او مخالفت کند. در هر شخصی، چه زن و چه مرد، درجات گوناگونی از بروز این احساسات وجود دارد. کودک خودخواه برای ابراز خواسته‌های خودمحورانه خود از شیوه‌هایی گوناگون پیروی می‌کند. او بخشش ندارد، به فکر کسی نیست، لوس و ننر است، دلش برای کسی نمی‌سوزد، ترحم ندارد، دیگران را همچون کالا و ابزار می‌بیند و گاهی ادبیات گفتاری و رفتاری و بیان احساساتش، شبیه والد خودخواه می‌شود؛ البته انگیزه خودخواهی‌اش متفاوت است. کودک خودخواه، دایره دیدش ضعیف  و تجربه‌اش محدود است، درکی عمیق از جهان و هستی و انسان‌ها ندارد و درگیر مشکل خودشیفتگی است. حاضر نیست عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌هایش را به کسی بدهد و حالا هم که کمی بزرگ شده این خلق و خو را می‌خواهد ادامه بدهد. اگر کودک خودخواه دایره‌ی رفتار و احساسش را در شما گسترش دهد، به نوعی در ارتباطات اجتماعی ضربه خواهید خورد و هیچ‌کس این کودک لوس و ازخودراضی و پرمدعا را دوست ندارد و طردش خواهند کرد. در مقابل این حالت، کودک بخشنده و معتدل وجود دارد که اموالش را با دیگران قسمت می‌کند، و هم خود را می‌بیند و هم به خواسته‌ی دیگران توجهی ویژه دارد. کودک خودخواه، دوست‌داشتنی نیست و دایره‌ی نگاهش به خودش محدود می‌شود.

 کودک-خودخواه

توصیه پایانی

  • یک کودک خودخواه، که غیر از خواسته‌های خودش چیزی را نمی‌بیند و درک نمی‌کند، در هر شخصی، چه زن و چه مرد با درجات گوناگونی از بروز این احساسات وجود دارد.
  • اگر کودک خودخواه دایره‌ی رفتار و احساسش را در شما گسترش دهد، به نوعی در ارتباطات اجتماعی ضربه خواهید خورد و هیچ‌کس این کودک لوس و ازخودراضی و پرمدعا را دوست ندارد.

 

 

واژگان کلیدی: کودک خودخواه

منبع: کتاب آشتی با کودک درون/ تألیف: دکتر علی شمیسا

تهیه و تنظیم: مرضیه اسماعیلیان (روانشناس بالینی کودک و نوجوان)

اشکال مختلف کودک درون – کودک خودخواه
دسته بندی شده در:        

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.