یکی دیگر از حالات کودک یک انسان، می‌تواند کودک نادان و احمق فرد باشد، کودکی که همیشه مایه‌ی دردسر و گرفتاری فرد است، بسیار احساساتی است و در مورد هر کار بدون مطالعه، عمل می‌کند، از قدیم گفته‌اند فردی که همیشه قوزبالاقوز است یعنی یک مسئله‌اش حل نشده، مسئله و مشکلی دیگر را خلق می‌کند و اساساً این فرد بی‌دردسر نمی‌تواند زندگی کند. درصدی از مشکلات، به‌خاطر تسلط و غلبه‌ی این حالت روان‌شناختی فرد بر جزء‌جزء زندگی‌اش می‌باشد. هر انسانی که کمی خودکاوی کند می‌تواند اثرات و درجاتی از خفیف تا شدید این کودک نادان را در خود شناسایی کند و شما می‌دانید که وقتی این کودک نادان در درونتان جولان می‌دهد، گرفتاری‌های شما زیاد می‌شود و در واقع شما به نوعی پول می‌دهید و شر خریداری می‌کنید. مهم این است که شما نشانه‌های افکار و احساسات و رفتار این حالت را در خود شناسایی بکنید و نشانه‌های آن را به بالغ درون خود بدهید تا در صورت مشاهده‌ی اثرات آن سریعاً آن را تحت نظارت و کنترل خود در آورده وگرنه هزینه‌های زیادی روی دست شما می‌گذارد. به طور مثال شما وقتی بدون مشورت با بالغ و تجربه‌ی افراد دست به کار جدیدی می‌زنید یا ازدواج می‌کنید بایستی پیش‌بینی کرد که شما تصمیمات کودک احمق را دارید اجرا می‌کنید و احتمال شکست شما هم وجود دارد. همه‌ی ما از وجود این کودک در حالت‌ها و گاردهای روانی خود در رنج و عذابیم و بایستی به مرور با پرورش بالغ قدرتمند خود، این حالت را در خود جمع و محدود کنیم.

 کودک-درون

توصیه پایانی

  • نمونه‌هایی از توصیه‌ها و دستورهای کودک احمق و نادان را که برایتان مایه‌ی دردسر شده است را بنویسید تا همیشه متوجه ضررهای او باشید.
  • همه‌ی ما از وجود این کودک در حالت‌ها و گاردهای روانی خود در رنج و عذابیم و بایستی به مرور با پرورش بالغ قدرتمند خود، این حالت را در خود جمع و محدود کنیم.

 

واژگان کلیدی: کودک درون نادان و احمق

منبع: کتاب آشتی با کودک درون/ تألیف: دکتر علی شمیسا

تهیه و تنظیم: مرضیه اسماعیلیان (روانشناس بالینی کودک و نوجوان)

اشکال مختلف کودک درون – کودک نادان و احمق
دسته بندی شده در:    

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.