اغلب با افرادی برخورد می‌کنیم که سعی می‌کنند خیلی کارها را همزمان انجام دهند. نتیجه‌ی نهایی چنین چیزی از آب در می‌آید؟ آنان نه قادرند همه‌ی کارهایی را که قصد انجام دادنشان را داشتند به انجام برسانند و نه کارشان دارای کیفیت مطلوب است. این افراد در پایان روز، انسان‌هایی به ستوه آمده و ناراحت هستند و با توجه به ناراحتی‌هایشان نمی‌توانند شب خوب بخوابند؛ زیرا احساس می‌کنند نتوانسته‌اند به همه‌ی چیزهایی که قرار بود انجام دهند، دست یابند.

اگر شما چنین فردی هستید، توصیه‌ای برایتان دارم- کارهای زیادی را متقبل نشوید. راه‌حل ساده است- اولویت‌ها. ما فقط دو دست داریم و دو پا و یک مغز، بنابراین چگونه می‌توانیم کارهای ابرانسانی انجام دهیم؟ وقتی سعی می‌کنیم دو یا سه کار را با تردستی به انجام رسانیم، قادر نیستیم برای هیچ‌یک از آنها بیشترین تلاش خود را به خرج دهیم. این دقیقاً همان موضوع کیفیت زمان است. وقتی شما کیفیت زمان را برای کاری به کار می‌برید، مفهومش آن است که صد در صد، در اختیار کاری هستید که دم دستتان است. نباید هیچ مشغله‌ی فکری و هیچ فشار روحی وجود داشته باشد.

اولویت‌-هایتان-را-بشناسید

بهترین کار آن است که از وظایف روزانه‌تان فهرستی تهیه و آنها را به ترتیب اولویت شماره‌گذاری کنید. اگر مجبورید شش کار را انجام دهید، نخست اولویتهایتان را تعیین کنید و آنگاه آنها را به انجام رسانید. به این ترتیب، شما نه بحث و جدل می‌کنید و نه اینکه نحوه‌ی انجام یافتن کارتان خدشه‌دار می‌شود.

اولویت‌بندی کردن تنها برای انجام دادن کارها نیست- در دیگر مسائل زندگی نیز می‌توانید آن را به کار گیرید. برای مثال، زن باید بداند آیا خانواده‌اش در اولویت هستند یا کارش. به همین ترتیب، مرد نیز باید بداند آیا پول برای او اولویت دارد یا شاد بودن. شما نمی‌توانید همه چیز را در زندگی داشته باشید، باید چیزی را فدا کنید تا چیزی دیگر را به دست آورید.

 

توصیه پایانی

  • آنچه را در زندگی برایتان ارزشمندتر است، انتخاب کنید و پی بگیرید.
  • اگر از اولویت‌هایتان آگاه نباشید، ممکن است در شرایط بسیار ناراحت‌کننده قرار بگیرید.
  • کل زندگی، درباره‌ی شناخت اولویت‌ها و اهدافتان به سوی شادمانی است.

 

واژگان کلیدی: شاد زیستن، شناختن اولویت‌ها

منبع: کتاب نردبان زندگی/ تألیف: تانوشری پادر/ ترجمه: مینا اعظامی

تهیه و تنظیم: مرضیه اسماعیلیان (روانشناس بالینی کودک و نوجوان)

راه‌های شاد زیستن – اولویت‌ هایتان را بشناسید

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.