وقتی فرزندانمان ما را به دردسر می‌اندازند، شاید داد و هوار بکشیم و هیاهو کنیم؛ اما حقیقت این است که آنان، بیش از حد تصور، به دلهایمان سرور می‌آورند. فرزندان، ما را پرنشاط‌‌‌تر می‌کنند. از زوج بدون فرزند بپرسید، آنها به شما خواهد گفت که زندگی‌شان چقدر خالی و کم‌مایه است.

خنده‌ی شیطنت‌آمیز و وراجی‌های بی‌دغدغه‌ی فرزندان، بزرگترین لذت را به ما می‌بخشد. آیا می‌توانید نخستین لبخند نوزادتان، نخستین کلام و نخستین گام برداشتن، نخستین روز مدرسه رفتن، نخستین نغمه‌خوانی و نخستین دوچرخه سواری‌اش را فراموش کنید؟ هیچ کس نمی‌‌‌‌‌تواند. این‌ها نقاط عطف فراموش‌ناشدنی زندگی ما هستند. صرف‌نظر از آن‌که در شغل خود چقدر پیشرفت می‌کنیم، دستاوردهای فرزندانمان، بزرگترین سرور را در ما بر جای می‌گذارند. ممکن است رنج زیادی را متحمل شویم؛ اما کمترین رنج فرزندانمان ما را آکنده از درد و رنج می‌کند.

فرزندان

زندگی یک چرخه است. پدر و مادرهایمان برای ما کارهایی انجام داده‌‌اند که ما اکنون برای فرزندان خود به انجام می‌رسانیم. فرزندی خوب پرورش یافته، دستاورد غایی انسان است. وقتی فرزندانی تربیت می‌کنیم که از نظر اجتماعی سازگار و از نظر اخلاقی شریف‌اند، خدمت بزرگی به بشر انجام می‌دهیم. بنابراین، صرف وقت و انرژی برای فرزندانتان، متضمن شاد مانی‌ای بیش از هر چیز دیگر است.

 

توصیه پایانی

  • فرزندی خوب پرورش یافته، دستاورد غایی انسان است.. بنابراین، صرف وقت و انرژی برای فرزندانتان، متضمن شادمانی‌ای بیش از هر چیز دیگر است

 

واژگان کلیدی: شاد زیستن، فرزندان

منبع: کتاب نردبان زندگی/ تألیف: تانوشری پادر/ ترجمه: مینا اعظامی

تهیه و تنظیم: مرضیه اسماعیلیان (روانشناس بالینی کودک و نوجوان)

راه‌های شاد زیستن – فرزندان تضمین‌کننده‌ی شادمانی هستند

فرستادن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.